banner15

Sırp Basını: Elveda Kosova

Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin BM önerisinin, Belgrad yönetiminin iradesine karşı bir plan olduğu öne sürüldü.

Sırp Basını: Elveda Kosova

Sırp basını, Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin BM önerisinin, Belgrad yönetiminin iradesine karşı bölgeyi bağımsızlığa götürecek bir plan olduğunu yazdı.

Ülkenin önde gelen etkili gazetelerinden Politika manşetten verdiği haberde, BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari tarafından hazırlanan plana işaret ederek, "Bağımsızlık detaylarda gizli" başlığını kullandı.

Kurir gazetesi ise daha net bir ifade kullanarak, "Elvada Kosova" başlığıyla verdiği haberde, Ahtisaari'nin fotoğrafı altında, "Ya kabul et ya terk et" cümlesine yer verdi.

Planın belirsizliğine dikkat çeken Vecernje Novosti de "Ne bağımsızlık ne egemenlik" başlığını kullanırken, tabloid gazetesi Press, Belgrad'ın plana verdiği tepkiyi ön plana çıkardı. Gazete, Kosova'yı işaret ederek, "Vazgeçmiyoruz" dedi.

Blic gazetesi ise, Devlet Başkanı Boris Tadiç'in planının Kosova'yı bağımsızlığa taşıyacağını ve bunun kabuledilemez olduğu sözlerine yer vererek, "Sırplar Ahtisaari'nin planını red ediyor" dedi.

Dün Sırp ve Kosovalı yetkililere sunulan planda, bağımsızlık ifadesinin kullanılmamasına karşın, Kosova'ya uluslararası görüşmelere katılma, uluslararası anlaşmalara imza atma ve uluslararası örgütlere başvurma hakkı tanınması öngörülüyor. Bununla birlikte Kosova'nın bayrak, milli marş ve anayasa gibi kendi ulusal sembollerine sahip olmasına izin verilmesi gerektiği

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35