banner15

Sırrı Sakık'ın ölen eşine hakaret ettiler

Ankara Gölbaşı Belediye Meclisi'nin MHP'li üyesi Ak Parti'lilere çıkışırken Sırrı Sakık'ın 3 yıl önce ölmüş eşine hakaret etti.

Sırrı Sakık'ın ölen eşine hakaret ettiler

 

BDP'li milletvekili Sırrı Sakık'ın 3 yıl önce ölen eşi, Gölbaşı Belediye Meclisini karıştırdı. Sakık yaşanananlara çok kızgın. BDP’li Sakık’ın eşinin mezarı, Ankara Gölbaşı Belediye Meclisi’nde polemiğe yol açtı. MHP’li üye Mehmet Atak, AK Partilileri “Teröristlerin eşini buraya defnettiniz” diye eleştirdi.

Tartışmayı öğrenen Sırrı Sakık çok kızdı:

“3 yıl önce ölen eşim Gülsima için terbiyesizce terörist demişler. Konuyu TBMM’ye getireceğim. Gerekirse mezarı Muş’a taşırım.” Ankara’nın Gölbaşı Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Mehmet Atak'ın, BDP’li Sırrı Sakık’ın eşinin mezarını kastederek, AK Partililere yönelik, “Teröristlerin eşini buraya defnettiniz” sözleri büyük tepkiye yol açtı. Tartışma, AK Parti’den MHP’ye geçen Belediye’nin icraatının tartışıldığı Belediye Meclisi’nde yaşandı.

10 Ocak 2007’de vefat eden Gülsima Sakık’ın Gölbaşı’ndaki Belediye Mezarlığı’na defnedilmesi olayını, isim anmadan hatırlatan MHP’li Atak, AK Partilileri, “Yakın geçmişte neler yaptığınızı biliyoruz. Teröristleri getirip buraya defnettiniz. Teröristlerin eşini buraya defnettiniz” diye eleştirdi. Atak’ın sözlerine, diğer partililer tepki gösterdi.

Olayı kısa sürede duyan Sırrı Sakık, tartışmayı birçok kaynaktan doğrulattığını belirterek, Habertürk gazetesinden Hasan Öymez'e şunları söyledi: “Ailem, kardeşlerim ve aşiretim, eşimin cenazesini Muş’a defnetmemi çok istedi. Ama ben direndim. Bu benim, bütün ülkeye verdiğim mesajımdı. Ülkede birliği, bütünlüğü ne kadar içten istediğimin mesajıydı. Ankara’da olsun, yanımızda bulunsun istedim. Israrlara direndim ve buraya defnedilmesini sağladım. Ardından ablam vefat etti. Onu da Gölbaşı’na defnetmek istedim. Ancak tüm uğraşlarımıza rağmen sonuç alamadık. Keşke onu da oraya defnedebilseydim.”

‘GEREKİRSE GÖTÜRÜRÜM’

“Yapılmak istenen Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne darbe vurmaktır” diyen Sakık, şöyle devam etti: “MHP’li üyeler, eşimin cenazesinden terbiyesizce ‘terörist’ diye söz etmişler. Konuyu TBMM gündemine taşıyacağım. Gerekirse, mezarı açtırıp, cenazemi Muş’a götürüp defnedeceğim.” ‘

DOĞRUDAN BAHSETMEDİM’

MHP’li Mehmet Atak, Sırrı Sakık’ın eşinden doğrudan bahsetmediğini öne sürerken, Gölbaşı Belediye Başkanı MHP’li Yakup Odabaşı, “Kimseye, ‘Cenazeni al git’ demiyoruz. Geçen dönem icraatları tartışılırken bu konu gündeme geldi. Olay bundan ibaret” dedi.

Belediye Meclisi üyeleri ise cenazenin getirildiği gün, dönemin AK Partili Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak’ın sıkıntı yaşadığını anımsattı. Bir üye, “O gün ilçemizde bir astsubayın cenazesi vardı. Belediye yönetimi, ilçe sakini değil diye Sakık’ın eşinin ilçe mezarlığına defnini kabul etmek istemedi. Fakat bir bakanın araması üzerine kabul ettiler” diye konuştu.


Kaynak: Milliyet
 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35