banner39

Sistani fetva verdi: Silah sadece devletin elinde olacak!

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesi, konuyla ilgili haberi bugünkü sayısında “Sistani milisler üzerindeki örtüyü kaldırdı” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sistani fetva verdi: Silah sadece devletin elinde olacak!

11 Ocak 2007 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

 

Sistani fetva verdi: Silah sadece devletin elinde olacak!

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde bildirildiğine göre, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Er-Rubeyi, Şii din adamı Ali Sistani’nin kanunun herkese uygulanması ve silahın sadece devlet görevlilerinin elinde bulunması gerektiğini söylediğini söylemiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Sistani, devlet görevlilerinin dışındaki kimselerin elindeki silahların toplanması gerektiğini vurgulamış.

 

Haberde ayrıca, Muvaffak Er-Rubeyi’nin, yeni güvenlik planı çerçevesinde “teröristler”in olduğu bölgelere yönelik büyük bir operasyon hazırlığı içinde olduklarını söylediği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesi, konuyla ilgili haberi bugünkü sayısında “Sistani milisler üzerindeki örtüyü kaldırdı” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

Dahlan’ın kışkıtmaları hız kesmiyor

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Medine gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan’ın İsrail gazetesi Haaretz’e verdiği demeçte Hamas hakkında kullandığı ağır ifadelere yer veriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Dahlan, Hamas hareketini “bir grup katil ve hırsız” olarak nitelendirmiş.

 

Hamas üyelerinin sadece El-Fetih’e üye oldukları için Filistinlileri öldürdüğünü öne süren Dahlan, Hamas hareketinin bu nedenle halkın desteğini kaybettiğini de söylemiş.

 

Hamas, El-Fetih’in Gazze’de düzenlediği ve kendisinin de bir konuşma yaparak Hamas liderlerini ölümle tehdit ettiği gösteriler için de, “Hamas’a Gazze’nin onların olmadığını, Gazze’nin Tora Bora olmadığını gösterdi” demiş.

 

El-Medine’nin haberinde, Hamas’ın, Dahlan’ı El-Fetih içindeki darbeci akımın başını çekmekle suçladığı bilgisi de veriliyor.

 

 

Et-Tikriti ve El-Bender gizlice idam edildi iddiası

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Irak Hükümeti’nin, Saddam’ın üvey kardeşi ve Irak İstihbaratı Başkanı Barzan Et-Tikriti ile Devrim Mahkmesi Başkanı Awad El-Bender’i gizlice idam ettiği öne sürülüyor.

 

Iraklı üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberde, Barzan Et-Tikriti ve Awad El-Bender’in Salı günü yerel saatle sabah 07.30’da asılarak idam edildikleri bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Irak Hükümeti’nin tepkilerden çekindiği için infazın gerçekleştirildiğini daha sonra ilan etme kararı aldığı yazıyor.

 

 

Guantanamo’nun kapatılması için küresel gösteri

 

Katar Eş-Şark gazetesi bugünkü sayısında, Cumartesi günü dünyanın çeşitli bölgelerindeki 20 ülkede, ilk esirlerin Küba’daki Amerikan üssüne götürülmesinin 5. yıldönümü münasebetiyle Guantanamo’nun kapatılması için gösteriler yapılacağını yazıyor.

 

 

 

Haberde, merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı bildiride, dünya liderlerinin Guantanamo’yla ilgili kaygılarını dile getirdikten sonra hiçbir şey olmamış gibi Birleşik Devletler’le ilişkilerini sürdürmeleri yeteli değil” dediği bildiriliyor.

 

Eş-Şark’ın haberinde ayrıca, Guantanamo’nun kapatılması için Amerika’ya baskı yapmak amacıyla 20 ülkede aynı anda yapılacak gösterilere milyonlarca kişinin katılacağı, 11 Ocak 2002’den beri Guantanamo’da 45 ülkeden 750 esirin tutulduğu, bunların arasında 13 yaşında çocukların da bulunduğu ve halihazırda kampta yaklaşık 400 esirin var olduğu kaydediliyor.

 

Suudi Arabistan El-Medine gazatesinde yer alan konuyla ilgili haberde, gösterilere Guantanamo'dan serbest bırakılan esirlerin de katılacağı bildiriliyor.

 

 

Ayırıcı Kuvvetler!

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında gazetenin yayın yönetmeni Ğassan Şerbel imzasıyla yayınlanan makalede, Ortadoğu’daki parçalanmanın ulaştığı boyuta dikkat çekiliyor.

 

“Ayırıcı Kuvvetler” başlığını taşıyan makale şu parağrafla başlıyor:

 

“Ayırıcı kuvvetler gerekli. Etkili, kararlı ve tarafsız kuvvetler. Azamiye ve Kazımiye arasını, Sadr kenti ile komşu Sünni mahallelerin arasını ayıracak kuvvetler. Yine, “Bedir Tugayları” ve “Mehdi Ordusu”nun, gezici savaşçıların ve kurbanlarının arasını ayıracak kuvvetler. Resmi “Ölüm Mangaları” ile avladıkları vatandaşların arasını ayıracak kuvvetler. Kerkük’te Araplarla Kürtlerin, Kürtlerle Türkmenlerin arasını ayıracak başka kuvvetler. İstenen, ülkedeki her vatandaşla kendisinden farkı ortağı arasını ayıracak bir kuvvetin olması. Kim bilir belki de, okullarda, yetimhanelerde, hâlâ ortak kullanılan binalarda ve belki de mezarlıklarda ayırıcı kuvvetlere ihtiyaç duyacağız.”

 

Yazar daha sonra Lübnan, Filistin, Sudan ve Somali’deki iç çatışmalara göndermede bulunarak her birinde çatışan taraflar arasını ayıracak kuvvetlere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

 

Diktatör devlet başkanının ortadan kaybolmasıyla devlet kavramının tümüyle çöktüğüne dikkat çeken Şerbel, kızgın kalabalıkların anayasayı çiğnediğini ve insanların etnik ve mezhebi bağlılıklara yöneldiğini yazıyor. Şerbel, demokratların olmadığı yerde demokrasi oyununun manzarayı değiştirmediğini söylüyor.

 

Ğassan Şerbel’in Ortadoğu’daki parçalanmışlığı anlattığı makalesi şu parağrafla son buluyor:

 

“Kişi bölgeye baktığı zaman, manzaranın felaket olduğunu görüyor. Irak’taki parçalanmışlık, büyük bir parçalanma dalgası üretme sinyali veriyor. Kanlı bir boşanma dalgası. Bu yaklaşan karanlık içinde, kişi kendisinden farklı olanı kabul edemediği ve varlığını kökü kazınması gereken bir tehdit gördüğü sürece her kentte ve her köyde ayırıcı kuvvetlere ihtiyaç duyacağız. Bunun için gerekli olan kuvvetler, kesinlikle Amr Musa’nın ve Ban Ki-Moon’un gücünü aşmaktadır. Bu kuvvetler hiçbir zaman o sayıya ulaşamayacaktır ve bu nedenle azap mevsimi uzun olacaktır.”

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?