banner39

Sistani'den işgale karşı direniş fetvası

ABD medyası Bağdat hükümetini destekleyen Sistani'nin işgale karşı direnişe izin veren fetva yayımladığını yazdı.

Arşiv 23.05.2008, 15:01 23.05.2008, 15:42
Sistani'den işgale karşı direniş fetvası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'taki en etkili Şii imamlardan Ayetullah Ali Sistani, işgalcilere karşı silahlı direnişe cevaz veren gizli fetvalar yayımladığı ileri sürüldü.

Ayetullah Ali Sistani, Bağdat'taki ABD kontrolündeki hükümetin en büyük destekçilerinden biri olarak biliniyordu.

Associated Press haber ajansının haberine göre, İran doğumlu Ali Sistani, Şiilerin çoğunlukta olduğu Başbakan Nuri Maliki başkanlığındaki hükümetin zarar görmesinden endişe ettiği için diğer Şii lider Mukteda Sadr gibi ABD liderliğindeki koalisyon kuvvetlerine açıktan hedef almıyor.

Amerikan haber ajansına göre, Sistani ve Sadr Bağdat'ın güneyindeki Necef'te bir araya geldiler. Şu ana kadar Sistani'nin fetvaları çok az kişiye ulaşıyordu. Daha çok fetvalarını daha çok özel sohbetlerde sözlü olarak bildiriyor.

Konunun hassasiyeti sebebiyle bu konularda AP'ye konuşanlar Sistani'yi devamlı ziyaret eden üç önde gelen Şii yetkili ve Necef'te Sistani'den fetvaları alan iki taraftarı.

IRAK'TAKİ EN GÜÇLÜ LİDER

80 yaşındaki olduğu tahmin edilen Sistani, Ağustos 2004'ten beri ortalıkta gözükmüyor. Kalp rahatsızlığı ile ilglili olarak Londra'da tedavi görüp gelmesinden halk önüne çıkmadı.

Dini yetkisi ve siyasi çevresi ile Sistani, şu anda Irak'ta seçilmiş liderlerin hepsinden daha güçlü.

Amerikalı yetkililere göre Sistani, "Amerikan işgaline Müslümanların topyekün ayaklanmasına karşı çıktığı için" Irak'ta önemli bir istikrar anahtarı vazifesini görüyor.

Sistani'den fetva alan kişilerin bunlara uygun hareket edip etmedikleri bilinmiyor. Amerikan haber kuruluşuna göre, Irak'ta El Kaide haricinde gerçekleştirilen saldırılarda herhangi bir grup sorumluluk üstlenmiyor.

Sadr'ın dini otorite olarak Sistani'den derecesi çok düşük, fakat Amerikan askerlerini açık savaşla tehdit ediyor. Sistani'nin ise yabancı askerlere karşı verdiği ileri sürülen fetvaları hangi gerekçe ile yayımladığı bilinmiyor.

Amerikalılara göre, şiddeti teşvik etmek için veya yabancı askerler hakkındaki dini görüşünü açıklamak için fetva vermiş olabilir.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Sistani'nin ABD liderliğindeki askerleri yönelik "şiddeti tahrik etmek istediğine" dair bir gösterge olmadığı belirtildi. Sistani veya diğer herhangi en üst düzey Şii bir imamın ABD kuvvetleri veya müttefiklerine karşı savaşın grubu silahlandırdığına dair bir duyum alınmadığı ifade edildi. bir Şii imamın bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen Başbakan Maliki'nin yardımcılarından biri, fetvalardan haberi olmadığını belirterek "işgali reddetmek yasal ve dini bir prensiptir, en üst düzey Şii imamlar kendi adlarına karar vermekte özgürdür" dedi.

Ayetullah Sistani'nin ofisinde uzun yıllar görev yapan bir yetkili özel yayımlandıkları ileri sürülen fetvaları ne doğruladı ve ne de yalanladı, ancak Sistani'nin yakında bir cihad çağrısı yapabileceği ip ucunu verdi.

Medyaya yorumda bulunma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Sistani Amerikan varlığını reddediyor. Irak'a verdikleri zarar yüzünden Amerikalıların sonunda büyük bir bedel ödeyeceklerine inanıyor.

banner53
Yorumlar (3)
salim 13 yıl önce
'şii imam' değil 'şii taklit merci' olacak sanırım düzeltirseniz yanlış anlama ortadan kalkar. İmam sadece 12 masum imam için kullanılır.(Humeyni için kullanılması istisnadır.)
wahdet 13 yıl önce
yani gerçekten helal olsun böyle bir ortamda dünyanın bu kadar kirli bozuk hile tuzak ve entrikalarla dolu döneminde ve o kadar mazlum mahsun insanlar kan kusarken insanların onurları namusları insanlıkları en doğal hakları çğnenmişken senin bunu bu kadar kafaya takman gerçekten yanlıştır güzel insan.evet 12 imam ı biz de biliriz ve onların yolunun fedaisiyiz bastıkları toprağın kurbanıyız bunu sakın 12 imama saygısızlık yada kin olarak algılamayın yani bu kelime oyunlarına o kadar takılmayalım çok daha önemli sorunlar ve dertlerimiz var onlar düzelince bu tür takıntıları ve isimleride düzeltebiliriz wesselam.Allah c.c hepimizi wahdet için çalışan kullarından eylesin ve Allahın selamı Resulullah (s.a.a.s) in ve O nun pak İtretinin (a.s) üzerine olsun.
***batmanın muhaciri** 13 yıl önce
yahu siz gelin biraz gerçekçi olalım.hep beraber...bu bozuk zihniyetleri ne imiş te bilmem ne olacakmışta bilmem neye fetva vermişte 1000.000 insan katledildi.nerde idiniz efendiler sözde liderler bu islam değil hiç duymadınızmı Allah resulunun şöyle dediğini**bir müslümanın katledilmesi Allah katında kabenin taş taş sökülmesinden daha şiddetlidir.***imam ahmed**kayıtlrdır...Allaha hesap vereceksiniz efendiler...!!!siz midelerinizi doldururken tavuklarla kırmızı etlerle ki kimim kestiği belli olmayan etler belki ondandır kalplerin katılaşması bilmem olabilirmi????
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?