banner39

Sivil mahkemenin ilk sanığı 'İsrail'

İnsan hakları örgütleri tarafından Brüksel'de kurulan sivil mahkeme ilk toplantısında İsrail'in savaş suçlarını görüşüyor.

Arşiv 22.02.2008, 18:12 22.02.2008, 18:22
Sivil mahkemenin ilk sanığı 'İsrail'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan hakları örgütleri tarafından Belçika'da bugün sivil bir mahkeme kuruldu.

Mahkemenin görüşeceği ilk dava, İsrail'in Lübnan ve Gazze'de işlediği savaş suçları.

Yeni sivil mahkeme ilk toplantısını bugün akşam yapacak. Toplantıda İsrail'in İkinci Lübnan Savaşı ve Gazze Şeridi'nde işlediği savaş suçları ele alınacak.

Arap ve Avrupalı entellüektellerle işbirliği yapan insan hakları grupları bir yıldır yeni bir mahkeme kurmak için çalışmalarını sürdürüyordu. Yeni mahkeme insan hakları ihlalleri ve savaş suçları ile ilgilenecek.

Yeni mahkemenin ilk davası, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki operasyonları olacak. İnsan hakları örgütleri ve savaş suçları mağdurları mahkeme huzuruna çıkacak. Mahkeme ayrıca, suçlamalara cevap vermesi için İsrailli temsilcileri de duruşmalara davet edecek.

Tartışmalara gözlemci olarak için davet edilen İsrailli Arap parti Balad, İsrail parlamentosu Knesset üyesi Said Naffaa tarafından temsil edilecek. Şu anda Brüksel'de bulunan Naffaa, "Başsavcının Ekim 2000 çatışmaları davasını kapatma kararını tartışmaya açacağım." dedi.

Naffaa, "Hükümet tarafından İsrailli Arap evlerinin yıkılması konusunu da gündeme getireceğim. Belki savaş suçu olmaz, fakat vatandaşların temel haklarına karşı bir suçtur." dedi.

Knesset üyesi Naffaa, "Bu çalışmaların ne sonuç vereceğini yakında göreceğiz. Ancak İkinci Lübnan Savaşı sırasında yapılan bir çok operasyon savaş suçudur. Örneğin misket bombalarının kullanılması. Ayrıca Gazze Şeridi'nde her gün meydana gelenler. Sivillerin hedef alınması ve uygun tedavi koşullarının sağlanmaması. Hepsi savaş suçudur ve uluslararası hukukun buna müdahale etmesi şart." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?