banner39

Siviller 301 görüşünü açıkladı

Sivil toplum örgütleri, TCK’nın 301. maddesine ilişkin hazırladığı değişikliklik önerilerini bir metin halinde açıkladıl.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Siviller 301 görüşünü açıkladı

Sivil toplum örgütleri, TCK’nın 301. maddesine ilişkin hazırladığı değişikliklik önerilerini bir metin halinde açıkladı. Metinde, ‘Türklük’ tanımı korunurken, ‘aşağılama’ yerine ‘tahkir ve tezyif’ ifadeleri kullanıldı.

Türk Ceza Kanunu’nun Türklüğü aşağılamak suçunu düzenleyen 301. madde ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile biraraya gelen sivil toplum örgütleri hazırladıkları öneri metni kamuoyuna açıklandı.

10 sivil toplum örgütünün imza attığı kanun önerisinde 301. madde kapsamına giren suçlarda ceza üst limiti 3 yıldan 2 yıla indirilirken tartışmalara neden olan “Türklük” kavramı Anayasa’nın 66. maddesine atıfta bulunarak, “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesi ile genişletiliyor.

301. maddede bulunan alenen aşağılamak ifadesi yerine tahkir ve tezyif ifadesini öneren sivil toplum örgütleri bu şekliyle maddenin yoruma daha az açık olduğunu ifade ediyor.

Açıklamayı yapan İktisadi Kalkınma Vakfı Davut Ökütçü, öneri metninin hükümete de sunulduğunu ifade ederek hazırlanacak maddenin içeriği ne olursa olsun Türkiye’de bir zihniyet devrimi yaşanmadan sorunun çözülemeyeceğini söyledi.
“Meslek kuruluşları olarak ortak bir mutabakata vardık” diyen Ökütçü, karar alma organında bulunanların toplumun geniş kesimlerinden fikir alması gerektiğini belirtti.

301 konusuna farklı duruşları olan kuruluşların ortak bir uzlaşı kültüründe bir araya geldiğini ifade eden İKV Başkanı, “Düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki sınırlar indirgenmeli” diye konuştu. Ökütçü, hükümetin 301. madde konusundaki tavrını netleştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Sivil toplum kuruluşlarının 301. madde önerileri şöyle:
* Türklüğü, Türk milletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen tahkir ve tezyif edenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.
* Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç teşkil etmez.

NTV

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?