banner39

Sivilleri öldürmeyen İsrailli askere hapis

İsrail'de "Filistinli sivillerin öldürülmesini" protesto ederek, savaşmayı reddeden bir asker hapis hapis cezasına çaptırıldı.

Arşiv 13.01.2009, 14:50 13.01.2009, 14:50
Sivilleri öldürmeyen İsrailli askere hapis

İsrail ordusunun 17. gününü geride bırakan Gazze saldırısında, silah altına alınmayı bekleyen binlerce yedek askerin sınırlı sayıdaki bir bölümü dün kara operasyonuna katılmak için kente girerken, bir yedek asker "Filistinli sivillerin öldürülmesini" protesto ederek, savaşmayı reddetti.

Haaretz Gazetesi'nin internet sitesindeki habere göre, operasyona katılmadığı gerekçesiyle söz konusu yedek asker, 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Askerin operasyonun başladığından bu yana, emirlere karşı çıkan ilk kişi olduğu ifade ediliyor.

Bir sivil toplum kuruluşunun yasal danışmanı olan Avukat Michael Sfard da 27 aralıkta başlayan "Dökme Kurşun" operasyonundan bu yana 8 yedek askerin, yedeklere yapılan çağrı sonrası kendisine başvurarak, bu konuda danıştığını bildirdi.

8 yedekten üçünün Gazze Şeridi'ne girmeyi reddettiği, bunlardan ikisinin komutanlarıyla uzlaşmaya vararak, birlikleriyle savaşa katılmaktan muaf tutuldukları da kaydedildi.

İsrail ordusu, dün yedeklerden oluşan birliklerini Gazze Şeridi'ne konuşlandırmaya başladığını açıklamıştı.

İsrail hükümeti, geçen hafta binlerce yedek askerin daha silah altına alınması kararını onaylamış ve yedeklere de çağrı yapılmıştı. Bunlardan ilk bölümü geçen hafta sonu eğitimlerini tamamlamıştı.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ndeki operasyonun üçüncü aşamasına hazırlandığı ve bölgenin daha iç kesimlerine ilerleyeceği, bu konuda hükümetin onayının beklendiği ifade ediliyor.

Harekâtın ilk aşamasında, bir hafta süreyle Gazze Şeridi havadan bombalanırken, ikinci aşamada ve ikinci haftada askerler Gazze'de kara harekatına başlamış, Gazze kentinin üç taraftan girişlerinde mevzilenmiş, ayrıca kuzey ve güneyde de mevziler tutulmuştu.

Ancak, Gazze kenti başta olmak üzere kentlerin kenar mahallelerinde çatışmalar sürmesine karşın, kent içlerine girilmemişti. Adının açıklanmasını istemeyen savunma yetkilileri basına verdikleri bilgilerde, ordunun bir de dördüncü aşama olarak, acil durum planı bulunduğunu dile getiriyor. Bunun, bölgeyi tamamen işgal ederek, Hamas'ı devirmek amaçlı olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?