Siyaset dünyası bu iddiayı konuşuyor

Demokrat Parti'de Cindoruk muhalifleri Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller'i biraraya getirmeye çalışıyor.

Siyaset dünyası bu iddiayı konuşuyor


CHP'den sonra Demokrat Parti'de de gözler 12 Haziran'da yapılacak kongreye çevrildi. Siyaset kulislerinde konuşulanlara göre parti içindeki Cindoruk muhalifleri Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller'i biraraya getirmek için çaba sarfediyor.

Türkiye'de 2011'de milletvekili seçimleri yapılacak. Seçimlere yaklaşık 1 yıl kala bazı partilerde hazırlık telaşı başladı. Hüsamettin Cindoruk'un Genel Başkanı olduğu olduğu Demokrat Parti, Anavatan Partisi ile birleşti ancak partide henüz taşlar yerine oturmadı.

DP'DE LİDER ARAYIŞI

Demokrat Parti Rize Miletvekili Mesut Yılmaz'ın ekibi 12 Haziran'daki Kongre gündemine genel başkanlık seçimini de aldırdı. Bu kongre gündemi ile birlikte Yılmaz ve ekibinin çalışmaları da hızlandı. Bu çalışmaların en önemli ayağını DP Genel Başkanı Cindoruk'a karşı yeni bir lider arayışı oluşturuyor.

YILMAZ'DAN ÇİLLER'E "GÖRÜŞELİM" MESAJI

Başkent kulislerinde konuşulan iddialara göre Yılmaz'ın yakınındaki isimler eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile temasa geçti. Mesut Yılmaz'ın ekibi Çiller'in yakınındaki isimlerle görüşerek ikili arasında bir görüşme yapılmasına zemin hazırlamaya çalışıyor.

ÇİLLER BİRAZ KIRGIN

Ancak edinilen izlenim Çiller'in, Yılmaz'dan gelen görüşme talebine mesafeli durduğu yönünde. Sebebine gelince; DP ile birleşme aşamasında Anavatan'dan hiç kimse Çiller'i muhatap almadı. Eski başbakan Çiller bundan dolayı Anavatan kanadına kırıldı. Çiller mevcut durumda Yılmaz kanadından gelen görüşme talebi konusunda "biraz bekleyelim" demeyi tercih etti.

ÇİLLER'E "DÖN" ÇAĞRISI

Tansu Çiller'in, 12 Haziran'da yapılacak Kongre'de aday olması için eski milletvekili ve Demokrat Partililerden de çok sayıda mesaj aldığı gelen bilgiler arasında. Ancak Çiller'in aday olmak için bu kongreyi erken bulduğu ve biraz zamana ihtiyacı olduğunu açıkladığı belirtiliyor.

ÇİLLER'İN NİYETİ SONBAHARDA DÖNMEK

Eski Başbakan Çiller'in 8 yıllık aranın ardından siyasete ve Demokrat Parti'nin başına daha güçlü dönmek için hazırlık yaptığı Ankara'nın konuştuğu ihtimaller arasında.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 19:57
banner53
YORUM EKLE

banner39