Siyasetçiler Büyükanıt'ı değerlendirdi

Orgenaral Yaşar Büyükanıtın basın açıklaması siyaset dünyasından yakından takip edildi. Ak Partili siyasetçiler Büyükanıti'ın demokratik tavrından dolayı konuşmayı olumlu buldular.

Siyasetçiler Büyükanıt'ı değerlendirdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sürpriz basın toplantısı, Meclis Genel Kurulu'nun erken kapanmasına sebep oldu.

Milletvekilleri genel kurulda bulunmak yerine, kulisteki televizyonlardan Büyükanıt'ın açıklamalarını izledi.

Karar yeter sayısına ulaşılamayınca genel kurul kapatıldı. Vekiller, Büyükanıt'ın konuşmalarını olumlu karşıladı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, Kuzey Irak'a operasyonun MGK'da görüşüldüğüne dikkat çekerek, "Zarureti, önceliği varsa Meclis buradadır. Meclis gereğini yapar." şeklinde konuştu. Fatsa, Büyükanıt'ın cumhurbaşkanının özellikleri konusundaki ifadeleri için, "Cumhuriyet'in temel nitelikleri konusunda kimse farklı düşünmüyor. Kimse başbakanın cumhuriyetin temel niteliklerine bağlılığı konusunda şüpheye düşmemelidir." değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, "Birtakım beklentileri olanlar ve özellikle de anamuhalefet partisi CHP üzülecek. O makama yakışır bir konuşma yaptı." ifadelerini kullandı.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cumhurbaşkanlığıyla ilgili herkesin Büyükanıt'la aynı düşünceyi paylaştığına dikkat çekti.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Bu parlamentodaki herkes Cumhuriyet'in temel ilkelerini iliklerine kadar sindirmiştir." dedi. Siyasilerin, konuşmayla ilgili yorumları şöyle:

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu: Cumhurbaşkanı seçimi konusundaki görüşleri son derece olgun ve ağırbaşlı. Parlamento'nun, demokratik siyasetin değerlendireceği bir mesele hakkında Anayasa'nın ve hukukun çizdiği sınırlar içinde kalmış olması takdire şayandır.

Hatay Milletvekili Sadullah Ergin (AK Parti): Parlamento, Anayasa'da vasıfları belirlenmiş bir milletvekilini cumhurbaşkanı seçecektir. Anayasa'nın metni ve ruhuyla temas ettiği tüm hassasiyetlere riayet edilecektir.

Sivas Milletvekili Selami Uzun (AK Parti): Türkiye'de bir olağanüstülük bekleyenlere bir cevap niteliğindeydi. Kendi görev alanı içerisindeki konuları konuştu.

Kilis Milletvekili Hasan Kara(AK Parti): Meclis'in vereceği kararın iyi olacağını net bir şekilde ortaya koydu. Birilerinin cumhurbaşkanlığı seçimini kriz ortamına sürükleme çabasının faydası olamayacağı net bir şekilde ortaya koydu.

Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyum(Ak Parti): Büyükanıt, sözde değil özde laikliği benimsemiş bir Cumhurbaşkanı' istedi.Bu Başbakan Erdoğan'a karşı söylenmedi. Sayın Başbakan laikliği benimsemiş biri.

Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya(AK Parti): Meclis'teki herkes Cumhuriyetin temel değerlerine bağlıdır. Bütün arkadaşlarımız laikliğe tamamen inanmaktadır. Büyükanıt'la bu konuda paralel düşünüyoruz.

Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek(CHP): Genelkurmay Başkanı, Anayasanın özüne uygun ve anayasada aranan niteliklerde bir cumhurbaşkanı seçimi ihtiyacını açıkça ifade etmiştir. Bu da bizim uzun zamandır 'gelin bütün toplumu Türkiye'yi kucaklayacak bir cumhurbaşkanını uzlaşmayla seçelim' talebinin ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir.

Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi (CHP): Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni rencide edenlere karşı haklı bir değerlendirmede bulundu. Kuzey Irak konusunda ilk kez bu kadar açık ve net konuştu.

Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya (CHP): Beklediğimiz bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanlığı konusunda bizim umduğumuz tarifi yaptı.

Samsun Milletvekili Haluk Koç(CHP): Cumhurbaşkanı olacak kişilerde aranması gereken nitelikler Anayasada açıkça belirtiliyor. Anayasada belirtilen nitelikler ve özellikler, özde aranan özelliklerdir.

İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu(CHP): Büyükanıt'ın Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda söyledikleriyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın söylediklerinin birbiriyle örtüşüyor. Aynı sözleri Baykal söyleyince 'yanlış' diyorlar.

Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan (DYP): Kuzey Irak konusunda çok net mesajlar verdi. Terör konusunda TSK'nın düşüncelerini ortaya koyması beni mutlu etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: Yaptığı açıklamalar çok açık ve net. Üzerine özel bir anlam yüklenmesine, satır aralarından başka anlamlar aramaya gerek yoktur. Türkiye'de terörün bölücü terör olduğunu, bunun etnik bölücülük olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini vurgulamasını önemsiyorum. Başta Başbakan olmak üzere bazı çevrelerin terör tanımını reddeden bir yaklaşım ortaya koydu. PKK'ya karşı her duruşu yükselen milliyetçilik diye suçlamanın kimsenin hakkı olmadığını söyledi. Biz MHP olarak bu açıklamaları önemsiyoruz.

Hasan Celal Güzel(Eski Bakan): Konuşmayı olumlu buldum. Gazetecilerin provokatif sorularına rağmen tuzağa düşmeden, tarafsız, hukuka saygılı, siyasete müdahale etmekten kaçınır şekilde cevaplar vermesi takdire şayandır. Kuzey Irak konusundaki kararlı, tutumu, milliyetçilik ve AB konusundaki değerlendirmeleri beni tatmin etti. Cumhurbaşkanı'nın nitelikleri konusunda " cumhuriyetin değerlerine sözde değil özde bağlı olmalı" şeklindeki ifadesi de seçilecek cumhurbaşkanının icraatlarında böyle olması gerektiği şeklinde anlaşılmalı. CHP merkezli yapılan orduyu siyasete alet etme çabaları bu konuşmanın ardından uzunca bir süre noktalandı.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2007, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER