banner15

Siyasetçilerin Saldırıya tepkileri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından siyasilerden ve kızından saldırıyı kınayan açıklamalar yapıldı.

Siyasetçilerin Saldırıya tepkileri

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Hrant Dink’in kızı Sera Din

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in kızı Sera Dink, “Babamı vurdular. Şimdi kanları daha mı temiz oldu. Babamın karşısına çıkamadılar, arkasından vurdular” dedi.

Sinir krizleri geçiren Dink’in eşi Rakel Dink ise, “Beni kocamın yanına götürün. Çocuklarımın hakkını bağışla yarabbim” dediği öğrenildi.

Öte yandan, Agos Gazetesi önünde toplanan grup “Çeteler halka hesap verecek”, “Susma haykır, halklar kardeştir” sloganları atarak, Dink’in öldürülmesini protesto ediyor.

TBMM Başkanı Bülent Arınç

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Hrant Dink'e yönelik saldırının, “haince, sinsice, kasıtlı olarak ve direkt Türkiye'nin geleceğini, mutluluğunu yok etmeye yönelik olduğunu” belirtti.

Dink'in hain bir saldırı sonucu yaşamını kaybettiğini üzüntüyle öğrendiğini kaydeden Arınç, “Bu saldırı kimler tarafından, hangi amaçla yapılırsa yapılsın, Türkiye'nin huzuruna, birliğine, milletimizin kendi arasındaki barışına yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Arınç şunları ifade etti: “Türkiye, böylesine hain terör eylemelerinden etkilenmeyecek güçtedir. Bu hain saldırıyı yapanlar kim ya da kimlerse gereken cevabı, cezayı en kısa zamanda alacaktır. Tüm dünya bir kez daha bilmelidir ki; ülkemizde yaşayan her vatandaşımız, etnik kimliğine, dinine, geçmişine bakılmaksızın bu ülkenin sahibidir, ayrılmaz bir parçasıdır. Bu saldırı, Türkiye'ye karşı yapılmış bir saldırıdır. Üzüntümüz büyüktür. Ailesine başsağlığı, geride kalanlara ve Ermeni vatandaşlarımıza sabır diliyorum. Türkiye'nin başı sağ olsun.”

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, saldırının “demokrasiye, barışa ve kardeşliğe yapılmış bir saldırı” olduğunu söyledi.

Aksu, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:“Değerli gazeteci Hrant Dink'e yapılan menfur saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum. Bu saldırı hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir.

Bu saldırı, ülkemizdeki huzur güven ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır. Bu tür eylemlerle bir yere varılması, bir amaca ulaşılması mümkün değildir. Bu saldırı demokrasiye, barışa ve kardeşliği yapılan saldırıdır. Herkesi sağduyulu, soğukkanlı olmaya çağırıyorum.

Değerli gazeteci Hrant Dink'in ailesine, çalışma arkadaşlarına, basın mensuplarına ve tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyorum.

Güvenlik kuvvetlerimiz olayla ilgili çalışmalara başlamışlardır. En kısa zamanda, olayın fail ya da faillerin yakalanması ve adalete teslim edilmesi yönündeki çalışmalara başlanmıştır.”

Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Gazeteci Hrant Dink'e yönelik silahlı saldırıyı nefret kınadığını belirterek, “Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır” dedi.

Sezer yaptığı yazılı açıklamada: “Hrant Dink'in Agos Gazetesi önünde uğradığı saldırıyla yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duydum. Bu çirkin ve utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir. Böyle üzücü olayların bir daha yaşanmamasını diliyor, Hrant Dink'in ailesine, basın dünyamıza ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”  dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesini “utanç verici bir olay” olarak nitelendirerek, “Kim yaptı veya yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir” dedi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:“Utanç verici bir olay. Kim yaptı ve yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir. Hiçbir inanç, düşünce, yurtseverlik veya milliyetçilik anlayışının bu cinayetle bir ilişkisi olamaz.

Bu ya ilkel bir lumpenlik, ya da Türkiye'nin içini karıştırmak, Türkiye'yi dünyada güç duruma düşürmek isteyenlerin tertibidir. Herkes bu alçakça saldırıdan üzerine düşen sorumluluğu almalıdır. En kısa zamanda konunun aydınlatılmasını diliyorum. Böyle girişimler Türkiye'nin hoşgörü ve barış ortamını sarsmaya yetmeyecektir. Nefretle kınıyor, bütün milletimize baş sağlığı diliyorum.”

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın,

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin, “Barışa, kardeşliğe ve Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun” olduğunu ifade etti.

Karayalçın, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:“Hrant Dink'in öldürülmesi barışa, kardeşliğe, yurttaşlığa ve Türkiye'yi sıkılmış bir kurşundur. Değerli bir aydınımızı yitirdik. Güvenlik yetkililerini en kısa sürede katillerini bulmaya, herkesi soğukkanlı olmaya çağırıyorum. AGOS Dergisi ve Birgün Gazetesi çalışanlarına, ailesine ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı dileklerimizi sunuyorum.”

Süleyman Demirel

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi konusunda, “Yeni bir tahrikle karşı karşıyayız” dedi.

Demirel, yaptığı açıklamada, “fevkalade üzgün olduğunu” belirterek, şunları kaydetti:
“Bu hain bir olaydır. Şiddetle kınıyorum. Adi bir cinayettir. Bu cinayeti yapanların bir tek hedefi vardır, dünya kamuoyunda Türkiye'yi küçük düşürmek.

Yeni bir tahrikle karşı karşıyayız. Mevcut haksızlıklara, iftiralara, karalamalara yenisinin eklenmesinden endişe ederim.
En kısa zamanda hadisenin failleri bulunmalı ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır.”

Ertuğrul Günay

Yeni Siyaset Girişimi adına açıklama yapan Ertuğrul Günay da Dink'in uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Günay, “Hrant Dink bu ülkenin değerli bir evladı ve aydını idi. Bu saldırıyı yapanlar Türkiye'nin barış, birlik ve demokrasi içinde gelişmesini ve dünyada saygın bir konuma erişmesini istemeyen çevrelerdir. Türkiye'ye düşmanlık içeren bu hain saldırıyı nefretle kınıyorum” dedi.

Avukat Kemal Kerinçsiz

Öldürülen gazeteci Hrant Dink ile mahkemelerde yer yer karşı karşıya gelen Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

“Melun ve menfur bir saldırı son derece üzüntü verici” olduğunu söyleyen ve saldırının Türk toplumunun tasvip edebileceği bir tarz olmadığını belirten Kerinçsiz, şöyle konuştu: “Doğrudan insan hayatına, insan vücuduna, yaşamına yapılan üzüntü verici bir saldırı.

Ne olursa olsun uç fikirler olsa bile kabul edilebilir olmasa dahi fikirler tamamen o fikir mücadelesi ve hukuk mücadelesi içinde geçmelidir.

Şiddete yönelik hiçbir davranış tasvip edilemez. Çünkü insan hayatı her şeyin ötesindedir. Fikrin konuşulabileceği, ifade özgürlüklerinin olabileceği bir ortamda şiddetin barındırılmaması gerekir. İnşallah fikirleri sebebiyle böyle bir olay olmamış olsun.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48