Siyasete sonbahar dopingi

Yaz rehavetindeki siyaset sonbahar ile birlikte yeniden canlanacak.

Siyasete sonbahar dopingi

2006 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim eksenli tartışmalar siyaseti de ısıtacak.
İktidar AKP ile anamuhalefet CHP dışında DYP, ANAVATAN, MHP gibi partilerin takınacakları tutumlar, siyasette bütünleşme üzerinde duran 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz gibi aktörlerin atacağı adımlar, Ali Müfit Gürtuna, Ahmet Özal, İlhan Kesici gibi yeni parti hazırlığı içinde olan siyasilerin son kararları siyasi denklemi meşgul edecek.

MHP ARAYIŞLARLA MEŞGUL DEĞİL

Siyasetteki arayışlarla meşgul görünmeyen ve enerjisini sonbaharda toplayacağı kongreye veren MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin karşısına kulislerde isimleri dolaşan Ramiz Ongun, Namık Kemal Zeybek, Ümit Özdağ’ın şimdilik aday olarak çıkması beklenmiyor.

AĞAR SÜRPRİZLERE HAZIRLANIYOR

Özellikle sağda bütünleşmede önemli aktörler arasında yer alan DYP’de ise Genel Başkan Mehmet Ağar, adres olarak Kırat’ta ısrarlı. Ağar, AKP’ye karşı yeni çatı formüllerine karşı. Ağar, “AKP’nin alternatifi yok” eleştirilerine ise sonbaharda önemli isimleri partisine katarak karşılık verecek. Yakın dönemde olmasa bile gelecek için ATO Başkanı Sinan Aygün’ün yanı sıra İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım’ın da adı DYP’de geçiyor. Ayrıca Ağar’ın sürprizleri arasında sol ve Alevi seçmene de cazip gelecek isimler bulunduğu belirtiliyor.

Sağdaki bir diğer adres olan Anavatan Partisi’nde ise sonbaharla birlikte kongre süreci başlayacak. Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın “Anavatan’a dönüyorum” ile hareketlenen partide Mumcu’nun kurmayları “Partide herhangi bir genel başkanlık sorunu yok” görüşünü savunurken, Yılmaz’ın yeni milletvekilleri arasında da bir sıkıntı yaratmadığı ve genel başkanlık hedeflemediği tahmin ediliyor.

GÖZLER ESKİ KURTLARDA

Sonbahar ile birlikte gözler Mesut Yılmaz ve Süleyman Demirel gibi kurt politikacılara çevrilecek.
Merkezde yeni bir yapı için görüşmelerde bulunacağını belirten ve halen Almanya’da olan Yılmaz’ın, önümüzdeki günlerde Mehmet Ağar, Süleyman Demirel, Hüsamettin Cindoruk, Hüsamettin Özkan gibi isimlerle temasından nasıl bir sonuç alacağı merak ediliyor. Solda ve sağda parçalanmışlığın giderilmesini savunan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Güniz Sokak’taki evi ve Kuleli Sokak’ta bulunan çalışma ofisi de politikacıların önemli bir başka adresi olacak.

 

Kaynak: ANKA AJANSI 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER