banner39

Siyasette 'Eksen kayması' iddialarına cevap ihracattan

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, muhalefetin 'eksen kayması' iddialarına ihracat rakamlarıyla cevap verdi.

Arşiv 12.06.2010, 21:11 12.06.2010, 21:12
Siyasette 'Eksen kayması' iddialarına cevap ihracattan

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, muhalefetin 'eksen kayması' iddialarına ihracat rakamlarıyla cevap verdi. Türkiye'nin doğu ile batı arasında lojistik köprü konumunu en iyi şekilde değerlendirdiğini kaydeden Çağlayan, dünya ekonomisinin ekseninin kaydığını yeni oluşan dengelere hızlı şekilde adapte olduklarını ifade etti. 
 Bakan Çağlayan, son günlerde sıkça konuşulan Türkiye'nin yönünü batıdan doğuya çevirdiği, bir eksen kayması yaşandığı şeklindeki değerlendirmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. "Türkiye'nin ekseninde kayma söz konusu değildir. Eksen kayması, küresel krizin de etkisiyle dünya ekonomisinde yaşanmaktadır." ifadelerini kullandı. Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 60'ını Avrupa'ya yapan bir ülke olduğunu beliten Zafer Çağlayan, dünyanın her bölgesiyle her ülkesiyle hem siyasi hem ticari hem de ekonomik ilişkilerin artması gereken bir döneme girildiğini kaydetti. Çağlayan, dünyanın ekseninin kaydığını vurgularken, Avrupa ülkelerinin küresel kriz dolayısıyla çok ciddi problemlerle karşı karşıya kaldığına işaret etti. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı, Türkiye'nin yeni pazarlara yönelmesi kaçınılmaz hale geldiğini Brezilya, Çin ve pek çok ülkenin de aynı yönteme başvurduğunu dile getirdi.

YENİ PAZARLARA İHRACAT ARTTI

Türkiye'nin pazar bağımlılığını azaltmak için Kuzey Afrika'ya ve Ortadoğu'ya olan ihracatta önemli artışlar yakalandığını kaydeden Bakan, şu örnekleri verdi: "2009 yılında, 86 ülkeye olan ihracatımızda artış kaydettik. İhracatımız 2008'e göre 2009 da, Libya'ya yüzde 67.5, Cezayir'e yüzde 10.4, Mısır'a yüzde 83.6, Senegal'e yüzde 6, Brezilya'ya yüzde 10.4, Suriye'ye yüzde 27.8, Irak'a yüzde 30.8, Pakistan'a yüzde 5.2 oranlarında arttı."

2009'a göre 2010 yılının ilk 4 ayında da benzer artışlar yaşandığına dikkat çeken Çağlayan, yılın ilk dört ayında Libya'ya ihracatın yüzde 18.6, Brezilya'ya yüzde 122.7, Suriye'ye yüzde 25.9 ve Pakistan'a yüzde 99.6 oranında artış yakalandığını dile getirdi.

Dünyanın 17. büyük Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde 10 büyük ekonomi arasına girmeyi hedeflediğini belirten Çağlayan, "500 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirmek ve en az 10 uluslararası marka sahibi olmaktır. Bu büyük hedeflere ulaşmak büyük düşünmek ile mümkündür. Bölgesinin en güçlü ekonomisine sahip, doğu ile batının merkezinde bir ülke olarak eksen kayması tartışmalarıyla vakit kaybedecek zamanımız yoktur." dedi.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?