banner15

SKANDAL! Iraklı Tutukluların Derileri Soyuldu

Irak askerleri, Bedir Tugayları ve peşmerge milis güçlerin, tutukladıkları Iraklılara ağır işkence yaptıkları ortaya çıktı. Irak'ta İçişleri Bakanlığı'na ait bir binada bulunan 175 tutukludan bazılarının derilerinin soyulduğu belirlendi.

SKANDAL! Iraklı Tutukluların Derileri Soyuldu

Geçen yıl Ebu Gureyb cezaevinde yaşanan skandalın ardından bu kez Irak hükümeti tutuklulara işkence yapıldığına ilişkin yeni bir durumla karşı karşıya. Irak'taki ABD güçlerinin Bağdat'taki İçişleri Bakanlığı binasına düzenlediği baskın korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Iraklı bir ailenin 15 yaşında olduğu bildirilen oğullarının kayıp olduğunu yetkililere haber vermesi üzerine düzenlenen operasyon nedeniyle bunaya giren askerler, burada yasadışı yollarla tutulan 173 kişi olduğunu belirledi.

İngiltere'de yayınlanan The Independent gazetesi de Bağdat muhabirinin muhabirinin şu görüşlerine yer verdi "Tutsaklar, milis güçler tarafından yakalanıp işkenceden geçirilmişti. Olay, hükümet hesabına çalışan milisler ile ölüm mangalarının gizliden gizliye sürdürdüğü vahşi savaşı gözler önüne seriyor. Irak'ta insanlar tutuklanıp aylarca ortadan kayboluyor. Her hafta elleri arkalarına bağlanarak infaz edilmiş erkeklerin, bazen de kadınların cesetleri bulunuyor. Artık Bağdat sokaklarında Amerikan askerleri nadiren görülüyor. Ortada Irak polisi var; ama aynı zamanda çeşitli silahlı gruplar da kendi kontrol noktalarını kurmayı sürdürüyor. Bir Amerikalı yetkilinin ifadesiyle, 'Burası her geçen gün Mogadişu'ya daha fazla benziyor"

Olayla ilgili soruşturma açıldığını belirten Irak Başbakanı İbrahim Caferi, bu kişilerden çoğunun yeterli gıda alamadığının ve işkence gördüğünün anlaşıldığını söyledi. Irak içişleri Bakan yardımcılarından biri de bazı tutsakların felç olduğunu, bazılarının da derisinin işkence sırasında soyulmuş olduğunu kaydetti. Gözaltındaki kişilerin daha iyi bir yere nakledildiklerini ve tıbbi bakım altına alındıklarını ifade eden Caferi, bu durumdan ABD askerlerinin sorumlu olup olmadığı yönünde bilgi vermedi.

Amerikan yönetimi ise, Irak'taki bu son skandalla ilgisinin olmadığını ilan etmeye çalışıyor. Ancak olay, Irak'ın işgal edildiği ilk günlerde tutsak alınan iki Iraklı'nın televizyona çıkarak Amerikan askerleri aleyhinde iddialarda bulunduğu güne rastladı.Bir Amerikan kanalına konuşan eski tutsaklar, askerlerin kendilerine plastik kurşunla ateş açtığını, sahte infazlar düzenlediğini anlattı. 

ABD'den esirlere aslanlı işkence

 

Amerikan güçleriyle ilgili iddialar tükenmek bilmiyor. 2003'te haklarında suçlama olmadan tutuklanan iki Iraklı işadamı aslan kafesine konulduklarını öne sürdü. 37 ve 35 yaşlarındaki Taha Muhammed Sabbar ile Şerzad Kemal Halid, 17 Temmuz 2003'te tutuklandıktan sonra kaldıkları Ebu Garib, Camp Bucca ve Tahran Uluslararası Havaalanı'ndaki üste maruz kaldıkları işkenceleri anlattı. Amerikan Yurttaşlık Hakları Derneği ve Önce İnsan Hakları aracılığıyla martta sekiz Iraklı ile birlikte ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld aleyhine dava açan Sabbar, Amerikan medyasına kafesli işkenceyi şöyle aktardı: "Bir asker kafesin kapısını açıyor, diğer ikisi beni içeri sokuyordu. Aslanlar bana doğru koştuğunda geri çekip kapıyı kapatıyorlardı. Bilincimi tamamen yitiriyordum." Halid de başlarına kılıf geçirilip sürekli dipçik darbesi aldıklarını belirterek "Çok korkuyordum. Her bağırdığımda ve yalvardığımda vuruyorlardı. Saddam ve kitle imha silahlarını soruyorlardı. 'Nereden bileyim' diyordum. Şaka yaptıklarını sanıp güldüğümde daha fazla dayak yiyordum ve üç kere aslan kafesine sokuldum" dedi. İşkenceyi Amerikan halkına anlatmak için ABD'ye giden iki işadamı, ülser, kâbus ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar geçirmiş. Sabbar altı ay, Halid iki ay esir kalmış. Ordu sözcüsü Joseph Curten ise yüzlerce suçlamayı dikkatle incelediklerini ama 'aslanlı işkence'ye rastlamadıklarını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48