banner15

Skandalda Müfettiş de var

Maliye Bakanılığındaki skandal operasyonunda görevden uzaklaştırılanlar arasında Yasin El Kadı olayının Başmüfettişi Hamza Kaçar var.

Skandalda Müfettiş de var

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oluru ile başlatılan ve "skandal" olarak nitelendirilen "köstebek" operasyonunda görevden uzaklaştırılanlar arasında BM’nin terörist listesinde yer alan Yasin El Kadı’nın Türkiye’deki ilişkilerini ortaya çıkaran raporu hazırlayan Başmüfettiş Hamza Kaçar da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a kadar devlet zirvesindeki bir çok ismin mal varlığı ve vergi bilgilerinin sorgulandığı iddiası kapsamında 5 kişinin görevden alınmasıyla başlayan soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Soruşturma kapsamında ilk aşamada Maliye Teftiş Kurulu başmüfettişlerinden Hamza Kaçar ile Ankara-Cumhuriyet Vergi Dairesi Müdürü Cemal Kartal, Etimesgut Vergi Dairesi Müdürü Saim Demirel, Keçiören Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Ali Adanır ile Teftiş Kurulu'ndaki bir bilgisayar programcısının görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı. Teftiş Kurulu Başkanlığı Disiplin Soruşturmasının genişleyeceğin de açıklamıştı.

EL KADI RAPORUNU HAZIRLAYAN BAŞMÜFETTİŞ

İlk aşamada görevden alınan Maliye Teftiş Kurulu başmüfettişlerinden Hamza Kaçar'ın bu listede yer alması dikkat çekti. Kaçar, Başbakan'ın açıklamalarında "kefilim" dediği, BM'nin kara listesinde yer alan Yasin El Kadı'nın Türkiye bağlantıları kapsamında Albaraka Türk üzerinden Kadı'nın sahip olduğu Muvaffak Vakfı hesabına para yatırıldığını da ortaya çıkaran bir rapor hazırlamıştı. MASAK'a iletin bu raporun ardından CHP de konuya ilişkin Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Aynı tarihlerde, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hamza Kaçar'ın başka bir birime tayini için Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazı göndermişti. Ancak, Teftiş Kurulu Başkanlığı Kaçar'ın kurumun önemli bir personeli olduğunu, tayin için de 12 gün süre verilmesini istemişti.

Devletin zirvesindeki isimlerin mal varlığı ve vergi bilgilerinin sorgulandığı iddiasıyla görevden uzaklaştırılan Kaçar’ın ayrıca gümrüklerdeki soruşturma ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın vergi kaçırdığı yönündeki iddiaları da incelediği bildirildi.

Kaçar'ın konuya ilişkin olarak bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

Etimesgut Vergi Dairesi Müdürü Saim Demirel'in geçmişte seçimlerde CHP'den belediye başkanlığı için aday olduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48