banner39

Skills Türkiye Ulusal beceri yarışması

Skills Türkiye Ulusal Beceri Yarışması, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Arşiv 08.06.2010, 20:40 08.06.2010, 20:40
Skills Türkiye Ulusal beceri yarışması

 

Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Skills Türkiye Ulusal Beceri Yarışması, 09-11 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul'da başlıyor.

SkillsTürkiye; Türkiye'de meslek eğitimi alan, alanında başarı gösteren ve Türkiye'yi WorldSkills ve EuroSkills yarışmalarında temsil edecek genç yetenekleri bölgesel ve ulusal yarışmalar ile 'mesleki ve teknik eğitimde ölçmeye dayalı' olarak saptamak ve bu gençlere katılacakları yarışmaya kadar kendi alanlarında eğitim verilmesini organize etmek amacı ile kurulmuş bir 'Mesleki Beceri Yarışması' organizasyonu.

2008 yılında ESPO'ya (Avrupa Beceri Organizasyonu) üye olan Türkiye 2009 yılında World Skills International'a (Dünya Uluslararası Beceri Organizasyonu) üyelik işlemlerini tamamlayarak 52. üye statüsüne kavuşmuş.

Türkiye Mesleki Beceriler Organizasyonu tarafından düzenlenen Skills Türkiye Ulusal Beceri Yarışması, 09-11 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi 9. salonda gerçekleştirilecek. 17-25 yaş arasındaki mesleki eğitim almış gençlerden oluşan ekiplerin 12 dalda yarışacağı ulusal yarışma sonunda dereceye girecek ekipler, Portekiz'in Lizbon kentinde 09-11 Aralık 2010'da yapılacak Avrupa Beceri Yarışmaları'nda (Euro Skills) Türkiye'yi temsil edecekler.

12 dalda yapılacak Skills Türkiye Ulusal Beceri Yarışması'nda dereceye giren ekipler, Lizbon'da 09-11 Aralık 2010'da yapılacak Avrupa Beceri Yarışmaları'nda (Euro Skills) Türkiye'yi temsil edecekler.

Yarışma alanları ise Aşçılık ve servis', 'ayakkabıcılık', 'çiçekçilik', 'çoklu medya yayını', 'elektronik', 'hareketli robotlar', 'hasta bakımı', 'kuaförlük', 'kuyumculuk', 'mekatronik', 'nalbantlık' ve 'Hafif Araçlar (otomotiv) tamiri'

Skills Türkiye Ulusal Beceri Yarışması'nda, her bir meslek dalı için hakemlerin yarışmacıların yeteneklerini en kolay yoldan ortaya çıkarmak üzere özel olarak hazırladığı test projeler doğrultusunda ekipler istenilen görevi yerine getirecek, belirlenen yeterliliklere göre hakemler 3 gün boyunca her ekibi izleyecek ve yapılacak puanlamayla birinciler belirlenecek.

Ülkemizde yarışmalar Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün Koordinesinde, ilgili sektör, kurum ve kuruluşların  destekler ile düzenleniyor. 09-11 Haziran günlerinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezinde düzenlenecek yarışmayı; sponsor olarak; İTO (İstanbul Ticaret Odası)ana sponsorluğunda, ayakkabıcılık alanında 'TASEV', çiçekçilikte 'Interflora', hareketli robotlar ve mekatronikte 'Festo', nalbantlıkta 'Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu', otomotivde 'Doğuş Holding', hasta bakımında 'Pursaklar Belediyesi', kuaförlükte 'Ankara Kuaförler Odası ve Wella' destekliyor.

İstanbul merkez olmak üzere çevre illerde eğitim gören mesleki ve teknik öğretim öğrencilerinin belli bir program dahilinde izlemeleri sağlanacak. Yarışmanın, bu yolla öğrencileri motive edici etki yapması amaçlanmakta. Ayrıca organizasyon kapsamında, yarışmaya paralel olarak Akut gibi sivil örgütlerinin gösteri ve aktiviteleri, ayrıca dans gösterileri, konserler, mini yarışmalar düzenlenecek.

SkillsTürkiye 2010 Ulusal Beceri Yarışması kapanış töreni, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu nun katılımı ile 11 Haziran günü gerçekleştirilecek.

 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?