banner39

Sofya'da Belediye Başkanı cinayeti

Bulgaristanın, Sofya şehrine bağlı Elin Pelin kentinin Belediye Başkanı Yanko Yankov’un, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybettiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sofya'da Belediye Başkanı cinayeti

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, başkent Sofya'ya 30 km uzaklıktaki Elin Pelin kentinin Belediye Başkanı Yanko Yankov, evinin önünde dün gece kimliği henüz belirlenemeyen kişi ve kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Yankov'un cesedi, eşi tarafından olaydan yaklaşık 10 dakika sonra evinin bahçesinde bulundu. Katillerin, bir araçla olay yerinden kaçtıkları bildirildi.

Yankov'un cinayetten yaklaşık 20 dakika önce bir telefon görüşmesi yaptığı ve "Ben hemen döneceğim. Küçük bir işim var" diyerek evden ayrıldığı öğrenildi. Polis, bu konuşma yüzünden Yankov'un cinayeti işleyen kişi veya kişileri yakından tanıdığını tahmin ediyor.

Sofya Bölge Valisi Emil İvanov, Yankov'un son derece olumlu bir kişiliğe sahip olduğunu ve düşmanı olmadığını, bugüne kadar da kimseden tehdit almadığını belirterek, "Bu cinayet hepimizi şok etmiştir" diye konuştu.

Yanko Yankov, Bulgaristan Sosyaldemokrasi Birliği adlı parti tarafından aday gösterilerek, 2003 yılında yapılan yerel seçimlerde yüzde 56.45 oy oranıyla belediye başkanı seçilmişti.

Yankov, geçen yaz döneminde meydana gelen selde tamamen su altında kalan ve konutların büyük bölümü yıkılan Elin Pelin'deki kurtarma çalışmaları nedeniyle kamuoyunun takdirini kazanmıştı.

Ülkeyi sarsan cinayetin aydınlatılması için başlatılan soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?