banner39

Sofya`da öğrenciler polisle çatıştı

Üniversite öğrencilerinin hükümeti protesto gösterisinde, bazı gruplarla polis arasında çıkan çatışmada 6'sı polis onlarca kişi yaralandı

Arşiv 14.01.2009, 16:30 14.01.2009, 16:30
Sofya`da öğrenciler polisle çatıştı

Parlamento meydanında başlayan ve daha sonra şehir merkezindeki cadde ve sokaklara yayılan protesto gösterisinde çıkan çatışmada 50 kişi de gözaltına alındı.

Üniversite öğrencilerinin yanı sıra çevreci örgütler, sendikalar, muhalefet partileri, futbol kulüplerinin taraftarlarının da katıldığı gösteride, bazı gruplar ırkçı sloganlar atarak, parlamento etrafındaki demir engelleri aşmaya çalıştı.

Bu kişilerin taş ve şişe atmaya başlamaları üzerine duruma müdahale eden güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı. 

Göstericiler 2 polis aracını tahrip ederken çok sayıda işyerinin de vitrin camlarını kırdı. Öğrencilerin arasına karışan provokatörlerin parlamento binasını basmak istemeleri de dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, olaylarda 6'sı polis onlarca kişinin yaralandığı, 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlardan bazılarının üzerlerinde el yapımı bomba, bıçak ve çelik zincir ele geçirildi.

Yaklaşık bin polisin olayların yatıştırılmasında görev aldığını ifade eden İçişleri Bakanı Mihail Mikov, toplum düzenini bozmaya çalışanlara karşı sert tedbirler alınacağını kaydetti.

Gösteri, olayların kontrolden çıkma ihtimali üzerine ve Belediye Başkan Yardımcısı Yuliya Nenkova'nın emriyle sona erdirildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?