banner15

Soğuk Hava Avrupa'yı Felç Etti

Avrupa'nın batısı kara kışa teslim olurken, özellikle Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda ve İngiltere'de kötü hava koşulları yaşamı olumsuz etkiliyor. üç kişinin donarak öldüğü Fransa'da Paris dahil ülkenin kuzeyi, yoğun kar yağışının etkisinde bulunuy

Soğuk Hava Avrupa'yı Felç Etti

Başta Almanya olmak üzere Hollanda, Fransa ve İngiltere’de etkili olan soğuk hava dalgası Avrupa trafiğini felce uğrattı. Uzmanlara göre soğuk hava ve don olaylarının trafiğin yoğun olduğu hafta sonunda da sürecek. Kar yağışı ve ardından yolların donmasın dolayı Güney İngiltere’de mahsur kalan 500’e yakın kişi ilk yardım ekipleri tarafından kurtarıldı. Cornwall ile Devon arasındaki oto yolun kapanmasından dolayı saatlerce mahsur kalan yolcular, kurtarma ekipleri tarafından yerleşim merkezlerine ulaştırıldılar. İngiliz uzmanlar, soğuk havanın bugün de süreceğine dikkat çekerlerken, ülkenin güneybatısında ise binlerce öğrenci, yolların kaygan olmasından dolayı okul otobüsünün gelmemesi üzerine okul binalarında mahsur kaldılar. Gece geç saatlere kadar bekleyen öğrenciler, geceyi geçirmeleri için otellere yerleştirildi. Soğuk hava İskoçya’da da aynı sorunların yaşanmasına neden oldu. Binlerce okul gün boyunca kapalı kalırken, 4 binden fazla ev de elektrik kesintisi yüzünden geceyi karanlıkta geçirmek zorunda kaldı.

Bir gecede 757 kaza

Avrupa’da en çok soğuk hava Almanya’da etkili olurken, ülkenin batısı ve kuzeybatısında yaşanan kazalardan dolayı trafik alt üst oldu. Polis, dün akşamdan bu sabaha kadar yaşanan 757 kaza olayında bir kişinin öldüğünü ve 40 kişinin de yaralandığını açıkladı. Hafta sonu nedeniyle yollarda 50 kilometreye varan uzun kuyruklar oluştu. Düsseldorf Havalanı ise bir süreliğine hizmet dışı kaldı. Havaalanında yaşanan kaostan dolayı ulaşım Köln Havaalanı üzerinden yapılırken, gecikmeler üzerine yolcular sert tepki gösterdi. Meteoroloji yetkilileri ise Almanya’daki hava soğukluğunun eksi 5 ile eksi 10 derece arasında değişebileceğini duyurdu. Ülkedeki soğuk hava dalgası birkaç gün daha sürecek.

Fransa’da 3 kişi donarak öldü

Soğu hava dalgası Fransa'da da hayatı olumsuz etkiledi. Başta başkent Paris olmak üzere, ülkenin kuzeyi, doğusu ve iç bölgelerinde devam eden kar yağışı yüzünden ulaşım güçlükle oluyor. Meteoroloji dairesi yetkilileri, taşıt sahiplerine ihtiyaçları olmadıkça trafiğe çıkmamalarını ve toplu taşım araçlarını kullanmaları önerisinde bulunurken, ülkede donarak ölenlerin sayısı 3’e çıktı. Grenoble, Moselle ve Strasbourg kentinde, soğuk hava yüzünden üç kişi donarak hayatını kaybetti.

Strasbourg kenti yakınlarındaki Haute-Saone kasabasında yaşayan son mağdurun, evsiz olduğu öğrenildi. Fransız basını, mağdurun bir süre önce oturduğu evden zorla çıkartıldığına dikkat çekerken olaya tepki gösterdi. Bu arada Çek Cumhuriyeti’nin Trest kentinde 40 yaşındaki bir kadın da donarak öldü. Yoğun kar yağışı yüzünden Paris’in en büyük havaalanı Roissy-Charles-de-Gaulle’de ise uçakların iniş-uçuşlarında bir saate kadar gecikmeler yaşanırken, öğlen saatlerine kadar 23 uçağın kalkışı iptal edildi.

İspanya’da halka dışarı çıkmama uyarısı

 

İspanyol yetkililer de ülkedeki 17 bölgeden 11’inde halkı soğuk havalarda dışarıya çıkmamaları yönünde uyarılarda bulundular. İspanya’nın kuzeyini etkisi altına alan soğuklardan dolayı, birçok otoyol kapanırken, sıcak havanın en az önümüzdeki pazartesinden önce başlayamayacağı belirtildi.  Bir hafta öncesine kadar da Kanarya Adaları’nda hava sıcaklığının 22 derece olduğu ve insanların denize girdikleri bildirildi. Bu arada Hollanda’da kar yağışı yüzünden yaşanan trafik kaosunun da çözülmeye başlamasına rağmen, soğuk hava yüzünden yaşanan elektrik kesilmesi yüzünden onbinlerce kişi ise halen mağdur.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48