banner15

Somali başkanına suikast girişimi

Somali'de ülkenin geçici cumhurbaşkanı Yusuf'a yönelik suikast girişiminde en az 11 kişi öldü.

Somali başkanına suikast girişimi

Somali’de, parlamento binasının yakınında, Devlet Başkanı Abdullah Yusuf’un parlamentoda konuşma yaptığı sırada yarım saat ara ile iki şiddetli patlama olduğu bildirildi. Dışişleri Bakanı İsmail Hurre, parlamento binası yakınında iki aracın havaya uçtuğunu, devlet başkanının saldırıda yaralanmadığını ve patlamada ölen olmadığını ancak yaralananlar olduğunu açıkladı. Yerel bir gazeteci olan Muhammed Adave, parlamento yakınlarında iki patlama olduğunu, patlamalardan birinin, Devlet Başkanı Yusuf’un yaptığı konuşmadan 10 dakika sonra meydana geldiğini aktardı. Daha sonra yakınlarda ikinci bir bombanın da patladığı belirtiliyor. Bu arada görgü tanıkları, patlamada en az 11 kişinin öldüğünü kaydetti.

Somali Parlamentosu, ülkede oluşturulan yeni hükümetin onaylanması için toplanmıştı. Milletvekilleri hükümetin, Haziran ayında başkent Mogadişu'yu ele geçiren ve Somali'nin güneyini kontrol eden İslamcı ittifak Şeriat Mahkemeleri Birliği'yle işbirliği yapıp yapmamasını tartışıyordu. Patlama sonrası 199 miletvekilinden 174'ü yeni hükümete onay verdi.

Öte yandan Papa 16. Benedictus'un İslam Dünyası'nda tepki çeken açıklamaları sonrası Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir rahibenin dün öldürülmesinin ardından bir grup İtalyan Katolik rahibe kenti terk etmeye başladı.

İslam Mahkemeleri Birliği ise rahibeye yönelik saldırıyı kınadı. Somali, diktatör Muhammed Siad Barre'nin 1991'de aşiret liderlerince devrilmesinden bu yana merkezi bir yönetime sahip olamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48