'Somali' İstanbul'da: İKT ve Afrika Birliği'nden destek

İstanbul'daki Somali konferansından, Somali'deki geçici hükümete destek çıktı.

'Somali' İstanbul'da: İKT ve Afrika Birliği'nden destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Birleşmiş Milletler (BM) İstanbul Somali Konferansı'na katılan İslam Konferansı Örgütü (İKT) Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping Somali'deki sorunların çözülmesi için destek vereceklarini açıkladı.

BM İstanbul Somali Konferansı'nda konuşma yapan ABK Başkanı Jean Ping, Somali'ye her konuda desteklerinin devam edeceğini söyledi. Jean Ping, "ABK elinden geldiği her konuda Somali'ye yardımcı olacaktır. Böylece Somali tekrar kendi ayakları üzerinde duracaktır." dedi. Somali geçici federal hükümeti ile ortak çalışmaların devem ettiğini ifade eden Ping, "Ülke genelinde bulunan silahlı grupları geçici federal hükümeti'nin etrafında toplanması gerekiyor." diye konuştu.

İKT Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali'ye maddi manevi her konuda tam destek olacaklarını belirtti. Somali'de kalıcı barışın sağlanması gerektiğini söyleyen İhsanoğlu, "Geçici federal hükümet'e karşı savaş açanları kınıyorum. Silahlı gruplar savaştan vazgeçerek hükümetin etrafında toplanmalı." ifadelerini kullandı.

Konferans açılış konuşmaların ardından, güvenlik konuların ele alınacağı oturuma geçildi. Oturum basanı kapalı olarak devam etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39