banner39

Somali savunma bakanı Uganda'da kaçırıldı!

Somali'nin savunmadan sorumlu devlet bakanı Uganda'da silahlı kişiler tarafından kaçırıldı

Arşiv 07.10.2009, 00:11 07.10.2009, 08:00
Somali savunma bakanı Uganda'da kaçırıldı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Somali'nin savunmadan sorumlu devlet bakanı Şeyh Yusuf Muhammed Siad, Uganda'nın başkenti Kampala'da kaldığı eve düzenlenen baskında silahlı kişiler tarafından kaçırıldı.

Siad eski bir direniş lideriydi ve ''İndaade'' adıyla tanınıyordu.

UGANDA: ŞEYH YUSUF MUHAMMED SİAD TUTUKLANDI

Uganda ordusu, ülkeye ziyaret için gelen Somali'nin savunmadan sorumlu devlet bakanı Şeyh Yusuf Muhammed Siad'ın kaçırılmadığını, güvenlik güçleri tarafından tutuklandığını açıkladı.

Ordu sözcüsü Yarbay Felix Kuleyigye, Şeyh Yusuf Muhammed Siad'ın, Uganda güvenlik güçleri tarafından başkent Kampala'da tutuklandığını, daha önce yakınlarının açıkladığı gibi silahlı kişiler tarafından kaçırılmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Kulayigye, ''Evet, doğru. (Siad) Artık elimizde. O buraya belirsiz bir nedenle geldi, biz de çıkarımız doğrultusunda yakaladık. Kamuoyunda bu denli yakından tanınan biri olarak dikkat çekmemeniz mümkün değil'' dedi.

Yarbay Kulayigye, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Bakan'ın yakınları ve Somali hükümetinden bir kaynak tarafından daha önce yapılan açıklamada, eski bir savaş ağası olan ve ''İndaade'' adıyla tanınan Siad'ın, ziyaret için gittiği Uganda'nın başkenti Kampala'da kaldığı konuttan silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı bildirilmişti.

Somali'deki Afrika Birliği Barış Gücü askerlerinin yaklaşık yarısı Ugandalılar'dan oluşuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?