banner39

Somali yeni bir kaosa sürükleniyor

İngiltere gazetelerinde Başbakan Tony Blair'in tartışmalı Florida tatili, ABD Başkanı George Bush'a 'Mezardan Irak eleştirisi' ve İsrail'den El Fetih'e silah sevkıyatına onay...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Somali yeni bir kaosa sürükleniyor
Guardian birçok gazete gibi Başbakan Tony Blair'in tartışmalı Florida tatilini manşetine taşımış.

Gazete, ailesiyle birlikte Bee Gees grubunun eski üyelerinden Robin Gibb'in villasında kalan Blair'in tatil masraflarını kimin karşıladığı konusunda belirsizlik yaşandığını aktarıyor.

Guardian'a göre, Başbakanlık'tan, önce Blair'in kaldığı villa için para ödediği söylendi.

Ancak Robin Gibb'in eşi, Blair ailesinin dostları olduğunu, kimseden para almadıklarını açıkladı.

Bunun üzerine başbakanlık yetkilileri, Blair'in villa için Gibb'e ödeme yaptığını fakat ev sahiplerinin bu parayı bir hayır kurumuna bağışlama kararı aldıklarınını öne sürdü.

Gibb'in 2005'de bir seçim mitinginde Blair için oy istediğini hatırlatan gazete, muhalefetin daha önceki tatilleri de tartışılan Başbakan'ı dürüst davranmamakla suçladığını aktarıyor.

Daily Telegraph Gazetesi'ne göre, normal koşullarda Blair'in bu tatil 150 bin dolarlık bir faturayı göze alması gerekiyor.

'Somali yeni bir kaosa sürüklenebilir'

Financial Times gazetesi, Somali'de Etiyopya desteğindeki geçici hükümete bağlı askerlerin saldırısı ardından radikal dinci milislerin altı aydır denetimlerinde tutukları kenti terketmesiyle yeni bir dönem başladığını belirtiyor.

Gazeteye göre, milislerin çekilmesi silahlı aşiretlerin yeniden iktidar mücadelesine tutuşabileceği bir siyasi boşluğa neden olabilir.

Financial Times, bu durumun da 15 yıldır iç savaşın pençesinden kurtulamayan Somali'yi yeni ve daha kanlı bir şiddet sarmalına itebileceğini belirtiyor.

'Bush'a mezardan Irak eleştirisi'

Guardian, çarşamba günü ölen eski Amerika Bşrleşik Devletleri başkanlarından Gerald Ford'un Washington Post gazetesine "Öldükten sonra yayımlanması koşuluyla" verdiği mülakata atıf yaparak "Bush'un Irak politikasına mezardan eleştiri" diyor.

Habere göre, Ford bu mülakatında Irak'ın işgal kararını ve bu kararın kitle imha silahları iddiasına dayandırılmasını eleştiriyor ve "Ulusal güvenliğimizle doğrudan ilgili değilse, dünyayı özgürleştirmeye soyunmamalıyız" diyor.

'İsrail'den El Fetih'e silah sevkiyatına onay'

Times gazetesi, Filistinli rakip gruplar Hamas ve El Fetih arasındaki gerginliği ele aldığı haberinde, İsrail'in Mısır'dan gönderilen binlerce silah ve merminin Gazze'ye girişine izin verdiğini aktarıyor.

Söz konusu sevkiyat 2 bin Kalaşnikof, 20 bin şarjör ve iki milyon mermiden oluşuyor. Gazete, bu sevkiyatın Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın lideri olduğu El Fetih'i, Hamas karşısında güçlendirme planının bir parçası olduğunu belirtiyor.

'Hacca giden İngilizlerin sayısı artıyor'

Independent gazetesinin manşetinde Hacca giden İngiliz vatandaşı Müslümanlar anlatılıyor.

Bu yıl rekor düzeyde İngiliz gencin Hacca gittiğini yazan gazete, bu artışı, Londra'da 7 Temmuz 2005'te metro trenleri ve otobüsleri hedef alan saldırılar sonrası Müslümanlara yönelik "dışlayıcı" muameleye bağlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?