banner39

Somali'de 1 milyon kişi mülteci durumunda

Yapılan araştırmalara göre, durumu her geçen gün kötüye giden Somali'de yaklaşık bir milyon kişi mülteci durumunda.

Arşiv 26.03.2008, 09:35 26.03.2008, 09:35
Somali'de 1 milyon kişi mülteci durumunda


40 yardım ajansı, dünyanın dikkatini Somali'de ''felaket'' düzeyindeki unutulan insanlık krizine yeniden çekti. Ajanslar ülkede 1 milyon kişinin mülteci durumunda olduğuna dikkat çekti.

Ajanslar, Oxfam tarafından yayımlanan bildirilerinde, bu sayının, başkent Mogadişu'da çatışmalardan kaçanlarla her ay 20 bin kadar arttığını ifade etti.

Afrika'nın boynuzu olarak tanımlanan ülkedeki rekor gıda fiyatları, yüksek enflasyon ve kuraklığın neden olduğu bu durumun, gelecek aydan itibaren beklenen yağışların olmaması halinde daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor.

Somali'yi içine alan kriz dramatik biçimde kötüleşirken, ihtiyaç bölgelerine ulaşmanın da, yardım görevlilerine yönelik saldırılar ve yağmalamalarla zorlaştığını belirten yardım ajansları, "sıradan Somalilerin ihtiyaçlarının uzun süredir unutulduğuna" dikkat çekti.

Yardım ajansları, uluslararası toplumdan ve krize dahil tüm taraflardan dikkatlerini acilen iç savaş yorgunu Somali üzerinde yoğunlaştırmalarını istedi.

BM de yarın Somali'yi konuşacak

BM Güvenlik Konseyi'nin de yarın Somali'deki krizi ele alması bekleniyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun geçen hafta, bölgedeki Afrika Birliği gücünün yerine 27 bin barış gücünün konuşlandırılmasını teklif eden bir raporu Konsey'e sunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?