banner39

Somali'de 3 günde 113 sivil öldü

Somali'de İlman İnsan Hakları Örgütü, son 3 gündür başkent Mogadişu'da meydana gelen şiddetli çatışmalarda 113 sivilin öldüğünü açıkladı.

Arşiv 20.04.2007, 19:26 20.04.2007, 19:33
Somali'de 3 günde 113 sivil öldü


İlman'ın başkanı Sudan Ali Ahmet, çarşamba gününden bugün öğle saatlerine kadar devam eden çatışmalarda, 229 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Ölü ve yaralılara ilişkin rakamları hastanelerden, yerel yönetimlerden ve morglardan elde ettiklerini belirten Ahmet, "Çatışmalarda yer alan her iki tarafı da kınıyor ve başkentteki toplu katliamı hemen durdurmalarını istiyoruz" dedi.

Photo

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği de, bugün yaptığı bir açıklamada, 2 milyon nüfuslu başkent Mogadişu'dan şubat ayından bu yana kaçanların sayısının 321 bin olduğunu duyurdu.

Photo

Mogadişu sokaklarında Somali hükümetinin desteklediği Etiyopya askerleriyle isyancılar arasında şiddetli çatışmalar meydana gelirken, dün Etiyopya askeri üssüne bombalı saldırı düzenlenmişti.

Somali'de diktatör Muhammed Siyad Barre'nin 1991 yılında devrilmesinin ardından ülke çapında etkili bir ulusal hükümet kurulamadı ve ülke çatışmaların içinde düştü. 2004 yılında BM'nin yardımıyla kurulan geçici hükümetse kontrolü ele alma mücadelesi veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?