Somali'de 'Cihad Online' kasırgası

Somalililerin hazırladığı internet sitelerinde ve yerel radyolarda işgale karşı cihad çağrıları yapılıyor.

Somali'de 'Cihad Online' kasırgası

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Somali’da İslami Mahkemeler Birliği’nin Etiyopya ve Amerika’nın askeri müdahalesiyle yönetimden uzaklaştırılmasının ardından Somalililerin hazırladığı internet sitelerinde ve yerel radyolarda işgale karşı cihad çağrıları yapılıyor.

 

“Tabutlar sizi bekliyor”, “Somali’ye para kazanmak için değil, ölmek için geliyorsunuz” ve benzeri ifadelerin yer aldığı internet siteleri, Somali’de “Cihad Online” olarak adlandırılıyor.

 

Somalili gazeteci Muhammed Curi, Somalili basın yayın organlarının üç gruba ayrıldığını söyleyerek bunları şu şekilde sıralıyor: 1. Etiyopya’nın müdahalesiyle gelen geçici Somali Hükümeti’ni destekleyenler. 2. İşgale ve geçici Somali Hükümeti’ne karşı olan ve açıkça cihada davet edenler. 3. İşgale karşı direnişi destekleyenler fakat tavırlarını açıkça belli edemeyenler.

 

Somalili gazeteci, Somalili cihad sitelerinin bir kısmının İsrail’in Filistin’deki katliamlarına, Irak direnişine ve Çeçen mücahitlerin haberlerine de yer verdiklerini bildirdi.

 

İşgale karşı direnişi destekleyen fakat geçici hükümetin radyolarını kapatmasından korkan mahalli radyoların sürekli vatan şarkıları ve milli marşlar çaldıklarını söyleyen Somalili gazeteci Muhammed Cudi, Kur’an-ı Kerim radyosundan da cikad ayetlerinin okunduğunu belirtti.

 

Somalililerin hazırladığı cihada ve direnişe davet eden internet sitelerinin yanında İslami Mahkemeler Birliği’nin sesi “El-Cihad” gazetesi de başkent Mogadişu’da yayınını sürdürüyor.

 

El altından basılıp dağıtılan El-Cihad gazetesinde, geçici Somali Hükümeti kuvvetlerine ve Etiyopya askerlerine yönelik saldırılara, El-Kaide lideri Üsame bin Ladin, El-Kaide’nin iki numaralı ismi Eymen Ez-Zavahiri’nin resimlerine, Çeçenistan’daki ve Irak’taki direnişçilerin haberlerine yer veriliyor.

 

Reuters haber ajansı, geçen Salı kendilerine Halk Direnişi Hareketi adını veren bir grubun “Şebeketu’l-Qadisiyye” sitesinde yayınladığı bildiriyi abonelerine duyurdu. Bildiride, Etiyopya güçlerine karşı savaş ilan edilerek Somali’ye gönderilecek barış gücünü bekleyen tehlikelere işaret edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35