banner39

Somali'de gerilim artıyor

Somali hükümet güçlerinin, Somali Şeriat Mahkemeleri Konseyi üyelerinin son kalesi olan Kismayu kenti yolu üzerindeki Cilib kentini aldığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Somali'de gerilim artıyor

Bu haberden kısa bir süre sonra da, Konsey üyelerinin Kismayu'yu terkettiği bildiridi.

Şeriat Mahkemeleri güçlerinden Dahir Haşi, Cilib'den geri çekildiklerini ve Etiyopyalı işgalcilerin kenhtin kontrolünü ele geçirdiklerini söylemiş ama karşı saldırıda bulunacaklarını belirtmişti.

Somali güvenlik güçlerinin, Etiyopya ordusunun desteğiyle, hükümet karşıtı Şeriat Mahkemeleri Konseyi militanlarının sığındığı Kismayu kentine ilerlediği bildirilmişti.

Görgü tanıkları, Cilib nüfusunun üçte ikisini oluşturan yaklaşık 5000 kişinin kasabayı terk ettiğini söylemiş, kasaba dışında çatışmaların başladığını bildirmişti.

Cilib, Somali'nin başkenti Mogadişu'dan çekilen Konsey militanlarının mevzilendiği liman kenti Kismayu'nun 45 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Konsey Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, önceki gün yaptığı bir açıklamada, ülkelerinin işgal altında olduğunu ve savaşmaya karar verdiklerini söylemişti.

Ahmed her şeye rağmen geçici Somali hükümetiyle görüşmeye hazır olduklarını, ancak bunun için Etiyopya'nın askerlerinin ülkeyi terk etmesinin şart olduğunu ifade etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?