banner39

Somali'de işgal bitti şimdi iç savaş başladı

İşgalci Etiyopya'nın çekilmesi sonrası, direniş grupları arasında çatışmalar başladı.

Arşiv 12.01.2009, 13:44 12.01.2009, 17:12
Somali'de işgal bitti şimdi iç savaş başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali'de işgalci Etiyopya kuvvetleri ve Batı'nın desteklediği geçici yönetime karşı savaşan İslamcı kuvvetler, Etiyopya kuvvetlerinin geri çekilmeye başladığı bugünlerde kendi aralarında çatışmaya başladılar.

Rakip direnişçi gruplar arasındaki çatışmalarda, yaklaşık 30 kişinin öldüğü ve 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

BBC'nin haberine göre, başkent Mogadişu'nun 500 kilometre kuzeyindeki Guriel'de Şehab grubu savaşçıları ile yerel milisler arasında çatışmalar çıktı.

Yerel kaynaklar, yaklaşık 3 bin Etiyopya askerinin Somali'den çekildiğini bildirdiler. Etiyopya kuvvetleri, 2006'da geçici hükümete destek vermek amacıyla Somali'yi işgal etmişti.

Şu anda Somali'nin güneyi çeşitli İslami ve milliyetçi grupların kontrolünde. Geçici hükümet kuvvetlerinin elinde sadece başkent Mogadişu ve Baidoa şehri bulunuyor.

Şehab direnişçi grubu, Somali'deki geçici hükümet ile herhangi bir anlaşma yapılmasına karşı çıkıyor ve Etiyopya kuvvetlerin boşalttığı bölgelerin kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Bunlardan biri de Guriel şehri.

Görgü şahitlerinden Abdulahi Hirsi Moge, "İki taraf arasında bölgede çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. En az 25 kişi öldü. Bunların çoğu savaşçı." dedi.

Bu arada, yaklaşık 3400 Uganda ve Burundi'den barış gücü askerleri direnişçi gruplar arasındaki çatışmaları önleyebilmek için Etiyopya kuvvetlerinin boşalttığı yerleri doldurmaya çalışıyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?