banner39

Somali'de kaçırılan İran gemisi serbest

Almanya'dan İran'a buğday getirirken Somali'de kaçırılan geminin serbest bırakıldı.

Arşiv 10.01.2009, 13:52 10.01.2009, 13:52
Somali'de kaçırılan İran gemisi serbest


Almanya'dan İran'a buğday getirirken Somalili korsanlarca Aden Körfezinde 53 gün önce kaçırılan geminin serbest bırakıldığı bildirildi.

İran Gemicilik Şirketi'nden yapılan açıklamaya göre, Hong Kong'dan kiralanan "Delight" adlı gemi, 25 kişilik mürettebatı ve 36 bin ton buğday yüküyle birlikte dün gece serbest bırakıldı.

Mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu ve geminin İran'a doğru yola çıktığı kaydedildi. Geminin serbest bırakılması için fidye ödenip ödenmediği henüz bilinmiyor.

İran, gemilerini korsan saldırılarına karşı korumak için bir süre önce bölgeye bir savaş gemisi göndermişti.

Somali'de 1991'den beri etkin bir merkezi hükümetin kurulamaması ve kıyı güvenliğinin yeterli olmaması nedeniyle silahlı korsanlar, fidye almak için sık sık gemi kaçırıyor.

5 KORSAN BOĞULDU


Suudi Arabistan tankerini fidye karşılığı serbest bırakan Somalili korsanlara ait teknelerden birinin battığı, 5 korsanın kendilerine düşen parayı aldıktan sonra boğulduğu bildirildi.

Korsanlardan Daud Nure'nin verdiği bilgiye göre, Srius Star adlı tankeri terk eden onlarca korsan fırtınaya yakalandı.

8 korsanı taşıyan tekne batarken, 5 korsan boğuldu, 3 korsan saatlerce yüzerek kıyıya ulaşmayı başardı.

Tankerin tutulduğu sulara yakın bir liman olan Haradhere'deki görgü tanıkları da onlarca korsanın 3 milyon dolarlık fidyeyi paylaştığını, tekneleri batan 8 korsanın payı olan 300 bin doların ise "suyun dibini boyladığını" belirtti. 

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?