banner15

Somali’de Kuraklık Can Alıyor

Son 40 yılın en ciddi kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olan Somali’de onbinlerce kişi ölebilir. Somali’de kişi başına günde sadece 3 bardak su düşüyor ve mevcut içecek sularının çoğu yüksek oranda tuz barındırıyor.

Somali’de Kuraklık Can Alıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım kuruluşları uyarıyor: Son 40 yılın en ciddi kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olan Somali’de onbinlerce kişi ölebilir. Susuzluk nedeniyle ölümlerin başladığı ülkede kişi başına günde sadece 3 bardak su düşüyor. Sürekli tuzlu su içmen Somalililer ciddi hastalıklara maruz kalıyorlar.

Somali son 40 yılın en ciddi kuraklık ve susuzluk sorunu ile karşı karşıya. Somali’nin güneyinde susuzluk nedeniyle ölümlerin başladığı, en zor durumda olanlarınsa çocuklar olduğu belirtiliyor. Sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde olduğu ülkede, su kaynakları tamamen kuruduğundan her gün kişi başına sadece 3 bardak su verilebiliyor.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam yetkilileri, ülkenin güneyinde yol kenarında çok sayıda Somalilinin kendilerinden su yardımı talebinde bulunduğunu belirtti. Güneydeki kabilelerin liderleri, ailelerin çocuklarına su bulabilmek için her gün yaklaşık 70 kilometrelik mesafe kat ettiğini, çocuklarına idrar içirmek zorunda kalanların bile olduğunu belirtiyor.

Hafta başında başkent Mogadişu’dan 10 tanker su, kuraklıktan en fazla etkilenen bölgelere doğru yola çıktı. Ancak vahim tablo düşünüldüğünde bu çabanın çok yetersiz olduğu belirtiliyor. Birleşmiş Milletler, nisan ayına kadar sürmesi beklenen kuraklığın, onbinlerce kişinin yaşamına mal olabileceği uyarısında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48