banner39

Somali'de 'ortak direniş' ilanı

İslami Mahkemeler Birliği savaşçıları ile savaş baronları, Etiyopya işgaline karşı direniş anlaşması imzaladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Somali'de 'ortak direniş' ilanı

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Somali’de İslami Mahkemeler Birliği savaşçıları ile Somalili savaş baronlarının Etiyopya işgaline karşı direniş anlaşması imzaladıkları bildirildi.

 

İslami Mahkemeler Birliği yanlısı El-Qadisiyye sitesine göre, başkent Mogadişu’da yapılan ve iki hafta süren gizli görüşmelerde, İslami Mahkemeler Birliği temsilcileri ve savaş baronları ülkenin içinde bulunduğu duruma sessiz kalınamayacağını belirterek Etiyopya güçlerine karşı direniş kararı aldı.

 

Photo

 

Sitenin haberine göre, taraflar arasında imzalanan anlaşma şu maddeleri içeriyor:

 

1- Somali toprakları işgalcilerin ve sömürgecilerin elindedir. Geçmişine ve daha önceki eylemlerine bakılmaksızın her Somali vatandaşının ülkeyi işgalden kurtarma görevine katkıda bulunması gerekir.

 

2- Her iki taraf da, ülkeyi düşmandan kurtarmak için Etiyopya güçlerine karşı savaşmaya hazırdır.

 

3- Taraflar, Somali halkını temsil eden bir Somali hükümetinin bulunmadığı görüşünde birleşmektedir. Halk adına konuştuklarını iddia edenler ise, ancak işgalcilerin hizmetkarlarıdır. Bu nedenle öldürülmeli ve kendilerine karşı savaşılmalıdır.

 

Photo

 

4- Taraflar halkı işgale karşı bilinçlendirmek ve seferber etmek için çalışmak üzere anlaşmıştır.

 

5- Taraflar işgal güçlerine karşı ortak operasyonlar düzenleyebilecekleri gibi her biri işgalcilere karşı ayrı ayrı silahlı  eylem de düzenleyebilir. Taraflardan her biri, diğer tarafın bölgesinde bu amaçla silah kullanabilir.

 

Photo

 

6- Operasyonların komutasını, mahalli ve uluslararası medyayla iletişimi İslami Direniş üstlenecektir.

 

7- Ülkenin işgalden kurtarılmasından sonra ulusal uzlaşı konferansı düzenlenecek ve halkın kabul edeceği meşru bir ulusal birlik hükümeti kurulacaktır.

 

8- İşgalden kurtarıldıktan sonra ülkede İslam hukuku uygulanacaktır.

 

9- Savaş baronları, düşman tarafından hedef alınmamaları için direnişin ilk aşamasında ön plana çıkmayacaklar.

 

10- Zaruret anında olağanüstü toplantılar düzenlenebilecek ve direniş için gerekli askeri gereç ve donanım temini konusunda işbirliği yapılacaktır.

 

İslami Mahkemeler Birliği adına Şeyh Abdülaziz Salih’in, savaş baronları adına da Cemali Mahmud’un anlamayı imzaladığı ve anlaşmanın bugünden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?