banner39

Somalili deniz korsanları kapana kısıldı

ABD gemisini ele geçiren korsanlar, ABD savaş gemisinin geldiğini görünce, kaptanı rehin alıp gemiden ayrıldı.

Arşiv 09.04.2009, 13:06 09.04.2009, 16:06
Somalili deniz korsanları kapana kısıldı


Somalili deniz korsanlarının bir Amerikan kargo gemisine el koymaları ve kaptanını rehin almaları ardından bir ABD destroyeri bölgeye geldi.

Korsanları ele geçirdiği Amerikan kargo gemisinin mürettebatı gemiyi korsanlardan kaçırmayı başardı fakat geminin kaptanı hala deniz korsanlarının elinde rehin bulunuyor.

Amerikan savaş gemisinin bölgeye hareket ettiğinin öğrenilmesi üzerine deniz korsanlarının beraberlerinde kaptanı rehin alarak kargo gemisinden bir can kurtaran botuna binerek olay yerinden ayrıldıkları öğrenildi.

Amerikan denizcilerine yaklaşık 200 yıldan beri ilk defa böyle bir saldırı düzenleniyor.

Amerikan kargo gemisinin bağlı olduğu Maersk şirketi sözcüsü Kevin Speers, AP radyosuna yaptığı konuşmada, USS Bainbridge savaş gemisinin Afrika boynuzu açıklarına geldiğini ve korsanların aynı bölgede Maersk Alabama gemisinin yakınında bulunduklarını belirtti.

17 bin tonluk ABD bayraklı kargo gemisi 20 mürettebatı ile birlikte dün korsanlar tarafından ele geçirilmişti. The Brainbridge destroyeri bölgede devriye gezen bir kaç Amerikan savaş gemisinden biri.

Kargo gemisinin rehin kaptanı Richard Philips'in baldızı, "Gemi mürettebatının aileleri ile görüştüklerini biliyorum. Biz de Richard'dan yakında bir haber duyacağımızı umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Philips'in mürettebatın güvenliğini sağlamak amacıyla deniz korsanlarına teslim olduğunu söyleyen Coggio, "Anladığım kadarıyla gönüllü rehine olmuş. Kaptan olarak sorumluluğunu yerine getirmiş. " dedi.

KORSANLAR KAPANA KISILDI

Deniz korsanları ile mücadele uzmanı Londra'daki düşünce kuruluşu Chatham House'dan Roger Middleton, bir savaş gemisinin olay yerinde olduğunu ve diğerlerinin yolda olduğunu söyleyerek deniz korsanlarının zor bir seçimle karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Middleton, "Korsanlar köşeye sıkışmış durumdalar. Çok zor bir durumdalar. Sadece bir kişiyi rehin almışlar. Onu saklayabilecekleri bir yer yok. Donanma gemilerine karşı kendilerini savunabilecek bir güçleri yok. Ve Somali'den yüzlerce mil uzaktalar." şeklinde konuştu.

Korsanların Philips'i sürat motorlarının bağlı olduğu ana gemiye götürebileceklerini ve buradan sürat motoru ile Somali'ye götürme girişiminde bulunabileceklerini ancak yollarının donanma gemileri tarafından kesileceğini belirten Middleton, "Kaptanı teslim ederlerse, kesin tutuklanacaklar. Eğer ben korsanların bu durumda yerinde olsaydım, yeniden bir plan yapar ve direnişe hazırlanırdım" dedi.

Bazı uzmanlar, korsanların elinde bir rehine olduğundan ABD savaş gemilerinin çatışmadan kaçınacağını ileri sürdüler.

Kaçırılan ABD bayraklı kargo gemisi Kenya'ya "insani yardım malzemesi" götürüyordu. Somali'nin başkenti Mogadişu'nun 610 kilometre açıklarında saldırıya uğradı. Bölgede bir hafta içinde saldırıya uğrayan 6. gemi oldu.

Somalili deniz korsanları, bölgede uluslararası savaş gemilerinin devriye gezmeye başlamalarından beri operasyonlarını azalttılar.

Navy on scene with US cargo ship, Somali pirates 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?