Somalili direnişçiler ilerliyor

Etiyopya askerlerini çekilmesinin ardından Somalili direnişçiler idari başkentte.

Arşiv 27.01.2009, 12:08 27.01.2009, 13:51
Somalili direnişçiler ilerliyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mogadişulu gazeteci Muhammed Şeyh Nur, El-Cezire kanalına yaptığı açıklamalarda, Somalili direnişçi grubu El-Şebab'ın, Baidoa kentini, parlamento binasını, havaalanını ve başkanlık sarayını ele geçirdiğini duyurdu. El-Şebab grubu sözcüsü de Baidoa'yı tamamen ele geçirdiklerini doğruladı.

Öte yandan, ülkede uzun süredir devam eden güvenlik zaafiyetinden dolayı komşu ülke Cibuti'de toplanan Somali Parlamentosu, muhalefetin de siyasi arenada yer alması için parlamentonun üye sayısında arttırıma gitti. Muhalefet partisi Alliance for the Re-Liberation of Somalia - Somali'nin Yeniden Özgürlüğü İttifakı'na (ARS) 200 civarında sandalye verileceği belirtiliyor. Yeni üyelerin belirlenmesinden sonra parlamentonun devlet başkanlığı seçimi için toplanması bekleniyor.

İslam Mahkemeler Birliği ve ARS başkanı Şeyh Şerif Ahmed, muhalefetin de yer almasına izin verilmesinden sonra, başkanlık için aday olduğunu açıkladı. Somali'de başkanlık için 16 kişi şu ana kadar aday oldu. Bunlar arasında, başbakan Nur Hasan Hüseyin ve bir önceki başbakan Ali Muhammed Gedi de bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?