banner15

Somalili İslamcılar: Etiyopya saldırdı

Somaliyi denetimi altından bulunduran İslami Mahkemeler Birliği, ülke sınırına yığınak yapan Etiyopya'ya saldırdı.

Somalili İslamcılar: Etiyopya saldırdı

Somali’deki İslamcı grup, kuvvetlerinin Etiyopya birliklerinin saldırısına uğradığını bildirdi. Grup sözcüsü Şeyh Abdullahi, Etiyopya kuvvetlerinin İslamcıların kontrolündeki Bandiradley kentini topa tuttuğunu açıkladı. Öte yandan grubun üst düzeydeki bir yetkilisi Şeyh Şerif Şeyh Ahmed, Dinsur bölgesinde de şiddetli çarpışmalar olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, önceki gün Somali’nin geçici hükümetine destek için bölgesel bir barış gücünün gönderilmesini kararlaştırmıştı. ABD’nin karar metninde konsey, oluşturulacak güce silah sağlamak ve gücün eğitilmesi amacıyla Somali’ye 1992’den beri uygulanan silah ambargosunda da istisna getirdi.

Geçici hükümet, BM kararını memnuniyetle karşılarken, başkenti dahil olmak üzere ülkenin bir bölümünü kontrolü altında bulunduran Şeriat Mahkemeleri ise, ülkeye herhangi bir yabancı askerin konuşlanması durumunda, bu güce karşı saldırılar düzenleyeceğini belirtti. BM’de onaylanan ve konseyin üç Afrika ülkesi Kongo, Gana ve Tanzanya tarafından desteklenen karar metnine göre, Afrika Birliği himayesinde yaklaşık 8 bin askerden oluşacak askeri güç Kenya, Uganda, Sudan, Cibuti, Etiyopya, Eritre ve Somali’den oluşan “Hükümetler Arası Kalkınma İdaresi (IGAD)” tarafından karşılanacak.

İslamcı güçlerden uyarı

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Şeriat Mahkemeleri lideri Şeyh Şerif Ahmed, “Somali’nin uluslararası askeri bir güce değil, insani yardıma ihtiyacı var. Somali halkı, ülkedeki krizin üstesinden ancak bu şekilde gelebilir” dedi. İslamcı güçlerin, “BM çatısı altında olsa dahi”, Somali’ye konuşlanacak herhangi bir yabancı güce karşı mücadele edeceğini belirten Ahmed, “Yabancı birlikler gelirse, çatışma çıkar” uyarısında bulundu.

İslamcı gücün sözcülerinden Abdurrahim Muddey ise, bölgesel bir gücün konuşlanmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. Muddey, 1991’den beri iç savaşta bulunan ülkeye bölgesel bir barış gücünün konuşlandırılmasının yeni bir krize yol açacağını belirterek, “Bu karar tek taraflıdır. Yabancı birliklerin konuşlandırılmasını asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Öte yandan Somali’deki geçiş hükümeti, askeri gücün “mümkün olan en kısa zamanda ülkeye konuşlanmasını” istedi. Somali Enformasyon Bakanı Ali Cuma, “Hükümetin iyi işlemesine ve Somali halkına yardım edebilmesine olanak sağlayan Afrikalı bir barış gücünün, mümkün olan en kısa zamanda konuşlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48