banner39

Somalili Korsanlar ABD'de Yargılanıyor

2 Amerikan gemisine saldırırken yakalanan Somalili korsanlar ABD'nin Virginia eyaletindeki bir federal mahkemede yargılanıyor.

Arşiv 24.04.2010, 09:51 24.04.2010, 09:51
Somalili Korsanlar ABD'de Yargılanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Somalili 11 korsan, 2 Amerikan gemisine saldırmak suçundan ABD'nin Virginia eyaletindeki bir federal mahkemede hakim karşısına çıktı. 

Yoğun güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna elleri kelepçeli olarak giren sanıklardan birinin bir bacağının dizden aşağı kesilmesi yüzünden tekerlekli sandalyede olduğu belirtildi. Hükümet, sanığın, Amerikan gemisine saldırdıkları sırada yaralandığını açıkladı. Duruşma sonunda sanıkların tutuklu yargılanmasına karar verildi. 

Sanıklardan 5'i, 31 Mart tarihinde Seyşel Adaları'nın batısında USS Nicholas gemisine, 6'sı da 10 Nisanda Çibuti açıklarında USS Ashland gemisine saldırdıktan sonra yaşanan çatışmanın ardından yakalanan sanıklar, mahkemeye çıkarılmadan önce Somali açıklarındaki Amerikan gemilerinde tutuluyordu.

Korsanlık suçu kesinleşen suçlular, 10 ila 35 yıl arasında değişen sürelerde ya da müebbet hapis cezasına çarptırılıyor. Somali'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği yetkilileri ise, sanıkların Somali'de yargılanması gerektiğini savundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?