banner39

Somali'ye Afrikalı askerler

AB, Somali'ye Afrikalı askerlerden oluşan barış gücünden yana. Düzenin sağlanması için Müslüman askerlerin daha etkin olacağı düşünülüyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Somali'ye Afrikalı askerler

AB'nin yeni dönem başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Etiyopya ordusunun da katılımıyla çatışmaların sürdüğü Somali'ye yerleştirilecek muhtemel barış gücünün, Afrikalı askerlerden oluşması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Somali Bağlantı Gurubu'nun İngiltere, İtalya, İsveç ve Norveç'ten oluşan Avrupalı üyeleriyle, AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın da katılımıyla Brüksel'de gayrı resmi bir toplantı düzenleyen Steinmeier, Birleşmiş Milletler ve AB'nin Somali'ye "özellikle insani yardımda bulunacağını" bildirdi.

"AB olarak, Somali'deki durumdan çok endişeliyiz. Herşeyin normale dönmesi için çok şey yapılması gerekiyor" diyen Steinmeier, Somali ulusal geçiş hükümetinin "İslamcı gruplar dahil ülkedeki tüm güçlerle diyalog başlatması gerektiğini" kaydetti.

Toplantıda İtalya'yı temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Patrizia Sentinelli ise Somali'deki siyasi duruma dikkat çektiklerini belirterek, "Bu aşamada (Somali'deki) tek meşru güç, geçiş hükümeti değil. Meclis'te farklı siyasi güçler var ve bunların sesinin duyulması gerekiyor" şeklinde konuştu. Somali'de gerçek bir barış gücüne ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Sentinelli, "Bu barış gücü, tüm taraflarca kabul edilmeli. Müslümanlar da buna katılmalı. Düzenin yeniden sağlanmasında ve güvenlik açısından Müslüman askerlere belki daha fazla güven duyulur" dedi. Somali'nin en büyük uluslararası bağışçısı olan AB, 2001 yılından bu yana yaklaşık 300 milyon avro harcadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?