banner39

Sömürünün böylesi duyulmadı

Kuveyt işgalinin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen hâlâ zararları için tazminat alan çokuluslu şirketler hangileri.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sömürünün böylesi duyulmadı

Irak'ın Nestlé, Pepsi, Philip Morris gibi ABD ve İngiltere kökenli çokuluslu şirketlere Küveyt'i işgali sırasında kârları azaldığı ve işleri küçüldüğü için tazminat ödemeyi sürdürdüğü ortaya çıktı.

İngiliz The Independent gazetesindeki bir haberde, 1991 yılında Irak'ın işgal ettiği Kuveyt'e, aradan 15 yıl geçmesine karşın hâlâ zararları için tazminat ödendiği yazdı.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Tazminat Komisyonu'nun Kuveyt'in işgali sırasında zarar gören hükümet ve petrol firmalarına son olarak dün 417 milyon doları aşkın ödeme yaptığı belirtildi.

Habere göre, şimdiye dek ödenen toplam tutar ise 21 milyar dolar. Ve işgalin ardından yapılan anlaşmaya göre daha 31 milyar doların daha ödenmesi gerekiyor.

SÖMÜRÜNÜN BÖYLESİ

The Independent başyazılarından birini bu konuya ayırarak, "İşgal sırasında yaralanan ya da kayıplar verenlere tazminat zaten dağıtıldı ve bunlar küçük tutarlardı. Asıl ödemeler ise büyük şirketlere yapıldı ve halen yapılmaya devam ediliyor" diye yazdı.

Gazeteye göre tazminat ödenen ve ödemesi süren firmalar arasında Halliburton, Bechtel, Mobil ve Shell var. Ayrıca Nestlé, Pepsi, Philip Morris, Sheraton, American Express, Kentucky Fried Chicken ve hatta Toys R Us bulunuyor.

The Independent'in yorumu şöyle:

"Ama bu ödeme, Saddam Hüseyin onların Kuveyt'teki mallarına zarar verdiğinden değil, savaş nedeniyle kârları azaldığı ve işleri küçüldüğü için yapılmış. Yani tazminatın büyük bölümü aslında ABD ve İngiltere'ye gidiyor. İşgal edilenin işgalciye tazminat ödemesi bir saçmalık..."

 

Kaynak: Açık Gazete

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?