Son 4 yılda 5. kapalı oturum 

Meclis, gündemi yoğun şekilde işgal eden Irak için son 4 yılda 5. kapalı oturumunu yapacak. Yarınki kapalı oturum konusu Kerkük...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Son 4 yılda 5. kapalı oturum 

AKP ile CHP'nin verdiği önergelerin 18 Ocak'taki öngörüşmesinin ardından, Genel Kurul asıl görüşmeler için Salı günü saat 19.00'da toplanacak.

TBMM'de en son kapalı oturum 2003'te yine Irak ile ilgili oldu.

TBMM Genel Kurulu 2003'te Irak tezkereleriyle ilgili 4 kapalı oturum gerçekleştirdi. İçtüzük gereği, bu oturumların tutanakları birer gün sonra yapılan kapalı oturumlarda milletvekillerinin bilgisine sunuldu.


Kapalı oturumların ilki 6 Şubat'ta Irak'a olası müdahale için hazırlık yapılabilmesi amacıyla gönderilen iki ayrı tezkere üzerinde oldu.

Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve Türk askerinin yurtdışına gönderilmesi için yetki istemini içeren ikinci tezkere 1 Mart'ta yapılan kapalı oturumda görüşüldü.

Hükümetin yurtdışına asker göndermesine ve Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetler tarafından kullanılmasına izin veren Başbakanlık Tezkeresi de 20 Mart'ta yapılan kapalı oturumda kabul edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla bu ülkeye gönderilmesine ilişkin tezkere de 7 Ekim'de Genel Kurul'da görüşüldü.

TBMM Genel Kurulu, son 10 yılda ayrıca 2001'de Kıbrıs, 2000'de Mavi Akım Projesi, 1996'da ise Çekiç Güç ile ilgili kapalı oturum yapmıştı.

İçtüzüğe göre, genel görüşmede ilk söz hakkı, önerge sahibi milletvekiline ait olacak.

Salona, bakan ve milletvekillerinin dışında kimse alınmayacak, Genel Kurul Salonu çevresinde bulunan kulisler, koridorlar, basın merkezinde salon bitişiğindeki bürolar boşaltılacak.

Genel Kurul'un uygun görmesi halinde yeminli stenograflar tutanakları tutabilecek. Kapalı oturum hakkındaki görüşmeler hakkında açıklama yapılamayacak, bunlar, devlet sırrı olarak saklanacak.

Kapalı oturum tutanakları, 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor.

Kapalı oturumda, birleşimin gizliliği nedeniyle sadece işitme engelli kavaslar görev yapacak.

Meclis'te 21 yıldır çalışan Hatice Çörten ile 15 yıldır çalışan İzzet Bozkurt, Irak ile ilgili kapalı oturumda görevlendirildi.
 
A.A.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?