banner39

Son Gaziye ziyaretçi akını

Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi'nde yaşamını sürdüren ve Kurtuluş Savaşı'nın hayatta kalan son kahraman olan Gazi Yakup Satar'ın evinden ziyaretçileri eksik olmuyor

Arşiv 30.03.2007, 13:01 06.07.2018, 09:31
Son Gaziye ziyaretçi akını

Kurtuluş Savaşı'nın hayatta kalan son kahramanı Gazi Yakup Satar'ın (109) yaşadığı eve yoğun ziyaretçi akını sürüyor.

Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi'nde yaşamını sürdüren şanlı mücadelenin son kahramanı Yakup Satar, 1898 yılında Kırım'da doğdu.

Ailesiyle birlikte Eskişehir'e göç eden Satar, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı. Daha sonra Mustafa Kemal'in askeri olma şerefini elde eden Satar, Sakarya Meydan Muharebesi'nde düşmana karşı savaştı.

Savaşın sonunda Eskişehir'e dönen ve uzun süre çiftçilik yapan Satar, eşini kaybetmesinin ardından kızları Zekiye Tali ve Meliha Işıkada ile yaşamaya başladı.
Satar'ın, 6 çocuğu, 48 torun ve torun çocuğu bulunuyor. Kalp yetmezliği ve kalp ritm bozukluğu rahatsızlığı olan gazi Satar, 6 yıldır evinden dışarı çıkamıyor.

Gazi Satar ile yaşayan kızlarından Meliha Işıkada, dünyanın her tarafından, her kesimden babasını ziyarete gelenlerin olduğunu belirterek, son birkaç yıldır artan ziyaretlerin Konyalı Gazi Veysel Turan'ın vefatının ardından daha da arttığını kaydetti.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?