banner39

Son nefesinde Müslüman oldu

Batman'da Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı 101 yaşındaki İsa Demirci son nefesini vermeden az önce Müslüman oldu.

Arşiv 27.08.2007, 17:09 27.08.2007, 19:03
Son nefesinde Müslüman oldu

Batman’ın Sason İlçesi Acar Köyü'nde tek başına kalan Ermeni asıllı 101 yaşındaki İsa Demirci, beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi. Hıristiyan olan Demirci, son nefesinde evine çağırdığı köyün imamına Müslüman olmak istediğini söyledi. Kelime- i Şehadet getirerek Müslüman olduktan 1 saat sonra ölen Demirci, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

6 aydır yakalandığı beyin felci rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören daha sonra tedavisine evinde devam edilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı İsa Demirci, dün yakınlarına köyün imamı Cemil Çelikbilek'i görmek istediğini söyledi. Çağrı üzerine evine gelen imam Çelikbilek'e Müslüman olmak istediğini söyleyen İsa Demirci Kelime- i Şehadet getirdikten 1 saat sonra yaşamını yitirdi.

Demirci, rahatsızlığı nedeniyle İstanbul ile Erivan'dan da gelen yakınları ile çevre köylerden gelenlerin de katılımıyla dün akşam namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra kardeşi Cemil Demirci'nin yanına gözyaşlarıyla toprağa verildi. Demirci için Kuran okuyan köy imamı Cemil Çelikbilek, “Rahmetli ölmeden bir saat önce beni yanına çağırdı. ‘Şimdiye kadar Hıristiyandım, ancak şimdi Müslüman olmak istiyorum. Eğer ölürsem beni Müslüman gibi gömün’ dedi. Kelime- i Şehadet getirdi. Allah huzurunda Müslüman oldu'' diye konuştu.

Yaşadığı toprakları çok seven ve çevresindekiler tarafından da çok sevilen Demirci, “Benim canım bu toprakta büyümüş. Bu toprağın bir otu gibiyim. Yılın dört ayını İstanbul’da geçiriyorum, ama İstanbul bana cehennem gibi geliyor. Yılın 7 ayını köyde geçirmek için buraya geldiğimde dünyalar benim oluyor'' demişti.

İslam Dinine çok önceden sempatisi olduğu belirtilen İsa Demirci'nin, 1957’de köydeki kiliseyi camiye dönüştürdüğü vurgulandı. Demirci daha önce DHA muhabiriyle yaptığı konuşmada gazeteci Hrant Dink’in ölümüne üzüldüğünü belirterek, “O gazeteci çok değerli bir kalemdi. Ama malesef birileri onun kıymetini bilmedi. Öyle birisine nasıl kıydılar, halen anlamış değilim. Biz bu topraklarda doğduk, burada var olduk'' demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?