banner39

Son saldırıların Ergenekon'la bağlantları

2007 yılında artan şehit cenazeleri ve cenaze törenlerinin hükümet aleyhtarı gösteriye dönüştürülmesi olayları, Ergenekon ve bağlantılı çetelerin provokasyonu çıkmıştı.

Arşiv 20.04.2010, 17:18 20.04.2010, 17:18
Son saldırıların Ergenekon'la bağlantları

Ergenekon 2. iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi'nden il, ilçe ve belde şubelerine gönderilen 6 Haziran 2007 tarihli genelgede şu ifadeler dikkat çekiyordu: "ADD üyeleri bölgelerinde veya civar bölgede tertiplenen şehit cenaze törenlerine yoğun katılım sağlayacak." 

İP Öncü Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç'ta yakalanan bir "Genel Kongre Raporu Taslağı Şubat 2008" tarihli dokümanda "...terör eylemleri sonucu organize edilen mitingler ve şehit cenazelerindeki eylem tarzının doğruluğunu ve başarısını..." ifadelerine rastlandı.

ŞEHİR ŞEHİR CENAZE?TURLARI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde artan şehit cenazelerinde hükümet üyeleri belli grupların sözlü ve fiili saldırılarına uğradı. Polis, görüntülerden Manisa'da Bülent Arınç'a saldıran grubun cenaze töreni için İzmir'den gelen ADD ve İP üyeleri olduğunu tespit etti.

'ERGENEKON ORGANİZE ETTİ'


Ergenekon 2. iddianamesinde "Türk-Kürt çatışması çıkarmaya yönelik gösterileri, bayrak eylemleri ve şehit cenazelerinde düzenlenen provokatif eylemlerin Ergenekon tarafından organize edildiği" tespiti yapıldı.

COŞKUYLA KUTLANACAK EYLEM 

Ergenekon bağlantılı Vatanseverler Çetesi'ne (VKGB) yönelik hazırlanan iddianamede, Mersin'deki cenaze törenini provoke eden VKGBH temsilcisi Mesut Sezer'in, telefonda VKGB Genel Başkan Başkan Yardımcısı Ahmet Cinali'ye "Ortalığı yıkıyoruz, akşam haberlerde izlersin" dediği, Ahmet Cinali'nin ise cevaben "Çok güzel, basın var mı?" şeklinde sorduğu tespit edilmişti.

Türk'e yumruk sonrası polislere saldırı


Muş'un Bulanık İlçesi'nde DTP'nin kapatılmasını protesto gösterileri sırasında 2 kişinin ölümüyle ilgili davanın ilk duruşmasına giden Ahmet Türk, mahkeme çıkışı İsmail Çelik isimli bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Türk'ün burnu kırılırken, devletin zirvesi ve muhalefet saldırıyı kınadı. Özellikle Güneydoğu'da bu saldırıyı protesto adı altında PKK gösterileri yapıldı. Hemen ardından Samsun'un Ladik İlçesi'nde 2 polis katledildi.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?