banner39

Son sözünü söyletmediler

Rusya'nın eski başbakanı Yevgeni Primakov,Saddam'ın son sözünü söylemesine izin vermediler dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Son sözünü söyletmediler

Rossia kanalına dün açıklamalarda bulunan eski başbakan, "Saddam Hüseyin, son sözünü söylememesi ve başında bulunduğu rejimle Washington'un sürdürdüğü ilişkiler hakkında başa iş aşabilecek nitelikte bilgileri açıklamaması için idam edildi. Eğer Saddam Hüseyin her şeyi söyleseydi, şu andaki ABD Başkanı büyük sıkıntıya girerdi" ifadesini kullandı.

Bir Arap dünyası uzmanı olan ve Saddam Hüseyin ile geçmişte iyi ilişkilere sahip olduğu bilinen Primakov, 1980'li yıllarda İran'dan gelen dinci tehdide karşı gelmenin yollarını arayan ABD ile Irak arasındaki askeri işbirliğine atıfta bulundu.

Dışişleri bakanlığı görevinde de bulunan ve Amerikan-İngiliz müdahalesinden önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talebi üzerine Irak'ı 2 kez gizlice ziyaret eden Primakov, Saddam Hüseyin'in Irak'a müdahale öncesinde ABD ile anlaşmaya vardığını ve bunun Amerikalıların direnişle karşılaşmadan Irak'ı işgal etmelerine olanak sağladığını da ileri sürdü.

Saddam Hüseyin, Duceyl davasında idam cezasına çarptırılmış ve 30 Aralıkta asılarak idam edilmişti. Aynı davada Saddam Hüseyin gibi idama mahkum olan Barzan El Tikriti ile Avad El Bender'in cezaları da bu sabah erken saatlerde infaz edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?