banner39

'Sonu Saddam'ınki gibi olacak!'

Pakistan Gizli Servisi eski başkanı Müşerref'in sonunun da Saddam'ınki gibi olacağını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Sonu Saddam'ınki gibi olacak!'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Pakistan Gizli Servisi (ISI) eski başkanı General Hamid Gul, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sonunun da Saddam'ın sonu gibi olacağını öne sürdü.

 

General Gul, Pakistan'da yayınlanan The News gazetesine yaptığı açıklamada, Müşerref'in Amerikan güçlerinin gerçekleştirdiği Bajur'daki medrese katliamını üstlenmekle kendisini büyük bir çıkmaza soktuğunu ve gelecek hükümetler tarafından halkına karşı katliam düzenleme suçundan Saddam gibi yargılanabileceğini söyledi.

 

Zevahiri'nin saklanacağı yer değil

 

Afgan-Rus Savaşı sırasında Pakistan Gizli Servisi başkanlığı görevinde bulunan General Hamid Gul, Eymen Ez-Zevahiri gibi birinin Afganistan sınırına 15 kilometre uzaklıkta ve devamlı gözetim altında tutulan bir medreseye gelip gitmeyeceğini, saldırı düzenlenen medresenin gizli bir yer olmadığını ve coğrafi açıdan açık bir alanda yer aldığını, bölgeyi bilenlerin o yerin gizlenmek için uygun bir yer olmadığını bildiklerini açıkladı.

 

ABC televizyon kanalı, CIA kaynaklarına dayandırdığı bir haberde, 31 Ekim Salı günü Pakistan'ın kuzeybatısındaki Bajur bölgesindeki medreseye düzenlenen ve 85 kişi hayatını kaybetmesine yol açan füze saldırısının El-Kaide'nin iki numaralı ismi Eymen Ez-Zevahiri'yi hedef aldığını öne sürmüştü.

 

Amaç anlaşmayı baltalamak

 

General Gul, saldırının amacının bir gün sonra Pakistan Hükümeti ile Bajur bölgesindeki kabileler arasında yapılması kararlaştırılan anlaşmayı baltalamak olduğunu belirterek, Veziristan bölgesi kabileleriyle daha önce yapılan anlaşmanın Amerikan ve NATO güçlerinde büyük rahatsızlığa yol açtığını söyledi.

 

Pakistan ordusu zoraki üstlendi

 

Amerikan Yönetimi'nin, Pakistan Hükümeti'nin bu tür anlaşmalara imza atarak 'terörle mücadele' yükümlülüklerinden sıyrılmaya çalıştığını düşündüğünü belirten Gul, Pakistan ordusunun saldırıyı üstlenmek zorunda kaldığını açıkladı.

 

Medrese saldırısından kurtulan üç kişinin tutuklanmadığına dikkat çeken Gul, bunu saldırı anında orada bulunanların suçsuz olduklarına delil gösterdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?