banner39

Sonunda silahlar sustu...

Abbas'ın makamına havan, Hamas'ın 2 liderini kaçırılması ve El Fetih mensubu bir albayın öldürülmesinin ardından gruplar ateşkeste anlaştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sonunda silahlar sustu...

Filistinli güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, mermilerden biri El Fetih yanlısı güvenlik güçlerince kullanılan binanın arkasına isabet etti, saldırıda 5 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.

Abbas'ın makamının bulunduğu binanın yer aldığı caddeye düşen ikinci mermi, bir kadının yaralanmasına sebep oldu. Abbas yandaşlarıyla silahlı Hamas yanlıları arasında dünden bu yana çatışmalar oluyor.

Hamas'ın liderleri kaçırıldı

Gazze şeridinde, El Fetih ve Hamas arasındaki gerginlik Batı Şeria'ya da yayılarak sürüyor. Nablus'taki El Aksa militanları, Hamas'ın 2 liderini kaçırdı.

Gazze'de Hamas'ın silahlı kanadından İzzeddin El Kassam Tugayları'nın, El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayı'nın üst düzey yetkililerinden birini hedef alması üzerine, Nablus'taki El Aksa militanları, Hamas'ın 2 liderini kaçırdı.

Edinilen bilgiye göre, İzzeddin El Kassam Tugayları'nın telsizlerinden, El Aksa Şehitleri Tugayı'nın Cebaliye'deki üst düzey liderlerinden Semin El Medhun'un evinin basılarak öldürülmesi yolunda talimatlar geçti. El Aksa Şehitleri'nin Nablus'taki bir sözücüsü, söz konusu telsiz anonslarını dinlediklerini ve buna karşı önlem olmak üzere Nablus'ta iki Hamas liderini kaçırdıklarını söyledi. El Aksa Şehitleri Nablus Sorumlusu Ebu Uday, Medhun'a bir zarar verilmesi durumunda ''adını vermediği'' Hamas liderlerini öldürmekle tehdit etti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçime gidileceğini açıklamasının ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da Hamas ve El Fetih grupları arasında çatışmalar hız kazanmıştı.

Albay kaçırılıp öldürüldü

Gazze şeridinde El Fetih mensubu bir albayın, Hamas militanlarınca kaçırılıp öldürüldüğü bildirildi. Kimliğini açıklamayan bir Filistinli yetkili, AFP muhabirine, ''ulusal güvenlik servisinden Albay Adnan Rahmi'nin, bu akşam Cebaliye kampında Hamasçılar tarafından öldürüldüğünü'' söyledi. Sözcü, ''Albay Adnan, 2 muhafızıyla giderken Hamas mensubu maskeli kişilerce kaçırıldıktan sonra vurularak öldürüldü. Cesedi sokakta bulundu'' dedi.

Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Gazze kasabasındaki makamına bu akşam üçüncü kez roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı. Önceki 2 roket saldırısında 6 kişi yaralanmıştı. Öte yandan El Fetih, akşam saatlerinde yayınladığı bildiride yandaşlarına, hayatlarına kasdeden ciddi tehdit olmadıkça ateş açmamaları uyarısında bulundu. Bildiride Hamas, Abbas'ı devirmeye çalışmakla suçlandı. Abbas'ın dün erken seçim kararı alması Filistinliler arasındaki gerilimi tırmandırdı. İktidardaki Hamas, seçim kararını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Gazze şeridinde bu sabahki çatışmalarda 2 Filistinli hayatını kaybetmiş, 30 kadarı da yaralanmıştı.

Sonunda ateşkes

Filistinli silahlı gruplar, Gazze şeridinde 2 gündür süren çatışmalara ve gerilime son vermek için anlaştı. Filistinli grupların oluşturduğu yüksek konseyin başkanı İbrahim Ebu Naci, AFP muhabirine, ''Şiddete son vermek ve ateşkes sağlamak için tüm gruplar anlaştı'' dedi.

Hamas Sözcüsü İsmail Rıdvan da anlaşmayı doğruladı ve ''Çatışmaları durdurmak için anlaşma sağlandı. Anlaşma uyarınca, silahlı kimseler sokaklarda dolaşmayacak'' diye konuştu. Adı açıklanmayan bir Hamas yetkilisi de Reuters'a yaptığı açıklamada, tarafların bir ulusal birlik hükümeti oluşturmak için görüşmeler yapılması, silahlı gösterilere son verilmesi, güvenlik güçlerinin kışlalarına dönmesi, her iki tarafın kaçırdığı kişilerin serbest bıraklması ve bakanlıkların kuşatılmasına son verilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın, dün erken seçim kararını açıklaması üzerine rakip gruplar arasında silahlar konuşmaya başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?