banner39

Soros ilk kalesini kaybediyor: Moldova

Moldova'da seçimi komünistler kazandı. 'AB'ciler' ayaklandı.

Arşiv 09.04.2009, 12:30 09.04.2009, 13:09
Soros ilk kalesini kaybediyor: Moldova


Moldova'da seçimi komünistler kazandı. 'AB'ciler' ayaklandı. Ayaklanma 'facebook' ve 'twitter' sitelerinde organize edildi deniyor. İsyan şimdi bastırılmış gibi. Moldova olaylardan Romanya'yı sorumlu tutuyor. Rusya ise 'Moldova'nın egemenliğine saldırıldığını' düşünüyor.

Ukrayna ve Romanya'nın arasına sıkışmış bir ülke olan Moldova'da geçtiğimiz hafta sonu seçimler yapıldı. Bu seçimlerden Komünistler yüzde 50'lik oy oranıyla galip çıktı.

Ancak bundan sonra ülke gerilmeye başladı. AB yanlısı Muhalif Liberal Parti lideri Vlat Filat, Romanya ve bazı uluslararası internet iletişim sitelerinin aracılığı ile isyan çıktı.

İş, başkent Chisinau'daki bazı resmi binalar Romanya bayrağı asılmasına kadar gitti. Devlet Başkanı Vladimir Voronin de Romanya'yı sorumlu tuttu ve hem Bükreş elçisini geri çekti hem de Romanya elçisini sınır dışı etti.

Şu an Moldova'da durum daha sakin görünüyor. Önceki gün meclis binasını işgal eden göstericiler dağıldı ve bir kısmı da gözaltına alındı. 

Vlad Filat, protestoların gençlerin haklı bir tepkisi olduğunu belirtiyor ve "Tutuklamalardan korkmuyoruz. Özgür yaşamak istiyoruz" diyor.

Romanya ise doğal olarak suçlamaları kabul etmiyor. Moldova'nın iç sorunlarını komşularına yıkmak istediğini söylüyor. Rusya ise işin biraz daha "bam teline" basan yaklaşımlar içinde; "Bu bir Asma devrimidir" diyen Rus basını, hem ülkenin önemli ürünlerinden şaraba hem de "kadife devrimlere" gönderme yapıyor.

Ama daha açık söylemler de var Moskova'da. Bu ayaklanma Gürcistan ve Ukrayna'daki halk ayaklanmaları ile kayıslanıyor.

Aslında Moldova'nın komünist yönetimi belli bir dengede duruyor. Yani Rusya'ya veya Batı'ya çok "yatmadan" ülkeyi idare etmeye çalışıyor. Fakat neticede Voronin Avrupa'daki son komünist lider.

Öte yandan Romanya ile ilişkileri birden fazla boyut taşıyor. İki ülke arasında soydaşlık ve bir tür "ağabey-kardeş" ilişkisi var. Tabii bu şu anki ilişkiler için artık söz konusu değil.

Zaten Voronin, "kardeşlik burada bitmiştir" dedi. Keza, Moldova yönetimi Romanya içindeki "bazı grupların" bu işi yönettiğine inanıyor. Ama nedir açıklamıyor.

Moldova yönetiminin dertlerinden biri de Transdinyester'deki Rus azınlık. Moskova bu azınlığı destek çıkıyor. Chisinau bu sorunla da uğraşıyor.

ABD istihbarat raporları Avrupa ile Rusya arasında kalan ülkelerde bu türden iç çatışmaların büyük sorunlar yaratacağını 2008 sonunda zaten söylemişti. Ekonomik kriz de bu süreci tahrik ediyor.

Kaynak: İyibilgi

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?