banner39

Soros: Petrol fiyatlarından spekülatörler sorumlu

Soros, petrol fiyat artışının tek nedenin spekülatörler olduğunu öne sürdü

Arşiv 26.05.2008, 11:42 26.05.2008, 14:20
Soros: Petrol fiyatlarından spekülatörler sorumlu

Ünlü dolar milyarderi işadamı George Soros, füze gibi artan petrol fiyatlarından spekülatörlerin sorumlu olduklarını belirtti ve petrol fiyatlarını bir köpüğe benzetti.

Soros'un görüşlerine geniş yer veren ve halen varili 135 dolar civarında bulunan petrolde fiyat artışının 200 dolara kadar çıkabileceği iddialarına dikkat çeken The Daily Telegraph gazetesi, Soros'un "hayatımızın en ciddi ekonomik kriziyle karşı karşıyayız" şeklindeki yorumuna da yer verdi.

George Soros doların zayıflaması, Ortadoğu petrolünde arzın giderek azalması ve Çin'in rekor düzeydeki talep artışının enerji fiyatlarındaki artışı bir yere kadar açıklayabileceğini belirtirken, spekülasyonların fiyatları giderek daha fazla etkilediğini ifade etti.

Soros ayrıca, ABD ve İngiltere'nin resesyona girmesine kadar petrol fiyatlarındaki köpüğün patlamayacağını, her iki ülkede de krizin etkili olmasının ardından fiyatlarda dramatik bir düşüş görülebileceğini söyledi.

Petrol ve gıda fiyatlarındaki artışın ekonomik durgunluğu daha da artıracağını belirten Soros, her şeyin resesyonun talebi azaltmasıyla düzelebileceğini ifade etti.

Telegraph, Geroge Soros'un yorumlarını son derece önemli tahminler olarak tanımlarken, Soros'un, pek çok uzmanın spekülasyonun fiyat artışlarında çok az rolü bulunduğuna dair sözlerinin tersine yorumlarda bulunduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Ajanslarbanner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?