banner39

Soros'tan kriz uyarısı: Dünya Çin'e benzeyecek

Ünlü yatırımcı Soros: 'Dünya ortak bir çıkış bulamazsa uluslararası kapitalizmin yerine devlet kapitalizmi yerleşecek" dedi

Arşiv 06.10.2009, 07:15 06.10.2009, 07:35
Soros'tan kriz uyarısı: Dünya Çin'e benzeyecek

Amerikalı 'para sihirbazı' lakaplı ünlü yatırımcı George Soros, krize karşı alınan önlemlerden çıkış için hâlâ çok erken olduğunu düşündüğünü söyledi.
IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında bir seminere katılan Soros, finansal sistem açısından bir dönemin sonuna gelindiğini belirterek, şunları söyledi:

"Ne yazık ki bu durum tam anlamıyla anlaşılmadı. Çok geniş çaplı bir reforma ihtiyacımız var. Ancak bunu gerçekleştirmek çok zor. Vergi düzenlemeleri zorluk yaratıyor. Her ülke sermayeyi kendine çekmek istiyor. Kaçırmak istemiyor. Uluslararası düzeyde ortak düzenlemeler sağlamak zor olacak. Ancak bu iş başarılamazsa alternatif bir sistem baş göstermeye başladı. Bu da uluslararası kapitalizmin yerine devlet kapitalizminin yerleşmesi diyebiliriz. Bu Çin sistemine benziyor. Ancak Çin bile bu etkisiz sistemi istemez. Eğer ortak bir yaklaşım başarılamazsa olacak olan budur" diye konuştu.

Piyasalar istikrarsız
Finansal sistemin nasıl işlediği konusunda yanlış fikirler olduğunu savunan Soros, finansal piyasaların doğası gereği istikrarsız olduğuna dikkat çekerek, "Ben piyasalarda bir balon oluştuğunu gördüğümde alıma geçerim. Ancak balon patlamadan da satmayı umarım. Piyasa düzenleyicilerinin çok büyük balonlar oluşmasının önüne geçmesi gerekiyor. Şu andaki sorun fil gibi büyüdü. Tabii ki çözülebilir ama önce piyasa düzenleyicilerinin piyasanın nasıl işlendiğini öğrenmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Küresel kriz nedeniyle hükümetlerin duruma müdahale etmek zorunda kaldığına değinen George Soros, krizden sonra piyasalara inanılmaz miktarda likidite sağlandığını ve birçok garantiler verildiğini hatırlattı. Özel sektörün tekrar devreye girdiğinde bu teşviklerin geri çekileceğinin altını çizen Soros, "Bu krizden çıkış stratejisi dediğim şey. Şimdi bununla nasıl yüzleşebiliriz. Ben krize karşı alınan önlemlerden çıkış için hâlâ çok erken olduğunu düşünüyorum" dedi. Konuşmasında Amerikan bankacılık sistemini de değerlendiren Soros, şunları söyledi: "Amerikan bankacılık sistemi aslında iflas etti. 25 yıldır süren aşırılıklar nedeniyle ABD'nin iyileşme süreci çok yavaş olacak.

Bu beş yıl ya da daha fazla sürecek. Şu anki kurtarma paketleri ekonominin daha kötüye gitmesini engelliyor. Fakat bu kurtarma paketleri sonra erdiğinde ABD'de yeni kurtarma paketlerine ihtiyaç olacak. Dünyanın geri kalanı özellikle Avrupa daha hızlı toparlanacak. Avrupa'da özellikle tüketiciler sosyal güvenlik sistemleri sayesinde bu krizden daha az olumsuz etkilendi. İyi yıllarda yavaş büyüdü, ama kötü yıllarda daha az zarar gördü" dedi.

Piyasa aktörlerinin ve düzenleyicilerin riskleri anlamasının önemine dikkati çeken Soros, "Örtülü bir garanti var ve bu büyük bir sorun oluşturuyor. Bankacılık sisteminin, finansal otoritelerin sistemin çöküşüne izin vermeyeceğine ilişkin örtülü bir garantisi var. Bununla nasıl başa çıkacaksınız? Sistemi daha çok kontrol etmeniz, başarısız olmayacağına emin olmanız gerekiyor. Önümüzdeki büyük zorluk budur. Bunun çözülebileceğine inanıyorum ama düzenleyicilerin, piyasanın nasıl işlediğini öğrenmeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?