banner15

Sosyal Forum Bu Kez Caracas'ta

Dünya Sosyal Forumu'nun Venezuela'daki ayağı, 54 ülkeden 10 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle başladı. Yürüyüşçülere oğlu Irak'ta ölen ABD'li anne Cindy Sheehan hitap etti. Bu yılki Sosyal Forum ilk kez üç ayrı kıtada birden yapılıyor.

Sosyal Forum Bu Kez Caracas'ta
İsviçre'nin Davos kenti siyaset ve iş dünyasını ağırlarken, Venezuela'nın başkenti Caracas da Dünya Sosyal Forumu'na ev sahipliği yapıyor.

Dünya Sosyal Forumu'ndaki yürüyüş
Sosyal Forum'a 54 ülkeden temsilciler katılıyor

Açılış dolayısıyla yapılan yürüyüşe 54 ülkeden yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Caracas sokaklarını dolduran göstericiler ABD Başkanı George Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İsrail'in hastanedeki Başbakanı Ariel Şaron için 'terörist' sloganları attı.

Aralarında öğrenci, sendikacı, siyasetçi ve akademisyenlerin de bulunduğu katılımcılar altı gün boyunca, "Daha iyi bir dünyayı nasıl kurarız?" sorusuna yanıt arayacak.

Dünya Sosyal Forumu'nun yöneticileri, neoliberalizme alternatif arayacak seminer ve atelye çalışmalarına 60 bin kişinin kaydolduğunu söylüyor.

Bu çerçevede adil ticaret, borçların affı ve yerli halkların hakları gibi konular tartışılacak.

Bu yılki Sosyal Forum ilk kez üç ayrı kıtada birden yapılıyor.

Mali'nin başkenti Bamako'daki toplantılar hafta başında sona erdi.

Pakistan'ın başkenti Karaçi'deki toplantının ise mart ayında yapılması umuluyor.

Forumun Caracas'taki ayağında açılış yürüyüşüne katılanlara, Irak'ta oğlunu kaybettikten sonra savaş karşıtı bir kampanya başlatan Cindy Sheehan hitap etti.

Sheehan konuşmasında bir kez daha Amerikan askerlerinin eve dönmesi çağrısı yaptı.

Evsahibi tartışması

Forumdaki diğer konuşmacılar arasında Nobel Barış Ödüllü Arjantinli insan hakları savunucusu Adolfo Perez Esquivel, Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ve eski Fransa cumhurbaşkanlarından François Mitterrand'ın eşi Danielle Mittrerrand da var.

Cindy Sheehan
Amerikalı barış aktivisti Sheehan da foruma katılanlar arasında.

BBC'nin Caracas'taki muhabiri Greg Morsbach, bu yılki forumun dikkat çekici bir yanının bazı Latin Amerikalı delegelerin seyahat masraflarını ev sahibi Venezuela'nın karşılaması olduğunu söylüyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika'dan gelen bazıları ise, foruma katılabilmek için 2 bin dolarlık seyahat paketi satın almak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Bazı delegeler, tüm dünyanın ilgiyle izlediği Venezuela'daki sosyal değişimin, kaçınılmaz olarak gündeme damgasını vuracağını düşünüyor.

Bu nedenle forumun küresel özelliğini de kaybetmesinden endişe duyuluyor.

Ancak birçok delege de, Venezuela hükümetinin desteğiyle yürütülen eğitim ve sağlık gibi sosyal projeleri yerinde görmekten duydukları heyecanı dile getiriyor.

Davos toplantılarına alternatif oluşturma amacını taşıyan Dünya Sosyal Forumu ilk kez 2001'de Porto Alegre'de toplanmıştı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48