banner39

Sosyal paylaşım ağları aileleri parçalıyor

ABD'de sosyal paylaşım ağları nedeniyle meydana gelen boşanma olaylarında artış yaşanıyor.

Arşiv 15.02.2010, 09:54 15.02.2010, 09:55
Sosyal paylaşım ağları aileleri parçalıyor

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Sosyalleşme, sosyal paylaşım ya da çoklu ortam olarak gösterilen paylaşım siteleri ABD'de yuvaların yıkılmasında delil olarak kullanılıyor. Boşanan çiftlerin en çok öne sürdüğü neden sosyal paylaşım ağları oluyor. 

ABD’DE yapılan bir araştırmaya göre, boşanma davalarının en önemli delillerden biri Facebook’a eklenen resimler ve yazılan mesajlar. Amerikan Aile Avukatları Akademisi’nin yaptığı araştırmada, çatırdayan evliliklerde mahkeme önüne çıkarılan “online delillerin” yüzde 66’sını Facebook’un, yüzde 15’ini MySpace’in ve yüzde 5’ini Twitter mesajlarının oluşturduğu belirlendi. Atlanta Journal Constitution Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, avukatların yüzde 81’i son beş yıl içinde sosyal iletişim sitesindeki mesajların, fotoğrafların, bilgilerin boşanma davalarında delil olarak kullandıklarını söyledi. 

Altı aydaki son üç davasında Facebook mesajlarının delil olarak kullanıldığını söyleyen avukat Ken Altshuler, “Müvekkillerime ilk olarak Facebook hesaplarını kapattırmalarını tavsiye ediyorum” dedi. Araştırmada örnek gösterilen bir vakada, eşinin alkolik olduğunu söyleyerek boşanmak isteyen bir kadın, kocasının Facebook’daki alem fotoğraflarını mahkemeye sunduktan sonra çocuklarının velayetini kazandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?