banner39

Sovyetler'i yıkan yazara çiçekli uğurlama

Dünyanın ünlü yazarlarından Soljenitsin, Rusya'daki görkemli cenaze töreninden sonra çiçeklerle uğurlandı.

Arşiv 05.08.2008, 18:22 05.08.2008, 18:22
Sovyetler'i yıkan yazara çiçekli uğurlama


Ruslar, önceki gece kalp yetmezliğinden hayata veda eden 89 yaşındaki Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Aleksandır Soljenitsin'e karşı son görevlerini yerine getirmek için uzun kuyruk oluşturdu.

Soljenitsin'in Rusya Bilimler Akademisinde üstü açık bir katafalka konan naaşının başında 4 asker beklerken, Moskovalılar yazarın naaşını ziyaret için sağanak yağışa rağmen Akademi önünde yüzlerce metrelik kuyrukta bekledi.

Ünlü yazarın eşi ve oğlu da, çoğu yaşlı insanlardan oluşan Moskovalılar gibi katafalkın yanına birer demet çiçek bıraktı. Akademideki törene gelen Moskovalıların ellerinde Rus geleneklerine göre 2 veya 4 çiçek bulunduğu dikkati çekti.Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Soljenitsin'in ailesine taziyelerini iletirken, Başbakan Vladimir Putin yazarın ölümünü Rusya için "büyük bir kayıp" olarak nitelendirdi.

Soljenitsin'in ailesine taziye mesajı gönderenler arasında ABD Başkanı George Bush da bulunurken, Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ünlü yazar için "Büyük bir yazar, sıra dışı bir tarihçi ve gerçek yolunda büyük bir savaşçı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?