banner39

Soyer: Susmam cinayet olurdu

KKTC Başbakanı Soyer, "Gizli organizasyonun varlığı kuşkusu ortaya çıkınca benim susmam cinayetin ta kendisiydi" dedi

Arşiv 10.04.2009, 05:30 10.04.2009, 11:54
Soyer: Susmam cinayet olurdu

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Rauf Denktaş ve Derviş Eroğlu hakkında soruşturma talep etmesini değerlendirirken, "Susmam cinayet olurdu" yorumunu yaptı.
Denktaş ve Eroğlu hakkında savcılığa soruşturma talebinde bulunan KKTC Başbakanı Soyer, "Gizli organizasyonun varlığı kuşkusu ortaya çıkınca benim susmam cinayetin ta kendisiydi" dedi...

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulunmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Türk Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in evinde yapılan aramada ele geçirilen belgelerin kendisine yeni ulaştığını belirten Soyer, "Bu belgede yazılanları okuyunca tüylerim diken diken oldu" dedi.

Somut belge bekledim

Belgelerde 1998 seçimlerine yapılan müdahalelerin çok net şekilde açıklandığını, aynı şekilde KKTC'deki gizli organizasyonla, 1999'da Türkiye'deki seçimlere de müdahale edildiğinin görüldüğünü kaydeden Soyer, belgenin içeriğine ilişkin olarak şunları söyledi: "Bu belgelerde eski Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın telefonlarının dinlendiği, ekarte edilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığı, UBP'nin birinci parti çıkması ve 2000'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini doğrudan doğruya Sayın Eroğlu'nun kazanması çerçevesinde şekillendirilmeye çalışıldığı...

Bütün bu belgeler bana geldikten sonra, Kıbrıs Türk halkının iradesini etkilemek için kesintisiz bir gizli organizasyonun varlığı kuşkusu orta yere çıktıktan sonra benim susmam cinayetin ta kendisiydi. Beklediğim zaten böyle somut verilerdi. Bu somut veriler elime ulaştığı anda da gereğinin yapılması ve Kıbrıs Türk demokrasisi üzerindeki bütün gölgelerin silinmesi gerektiğini inandığım için bunu dün Başsavcılığa ilettim."

"Yazılanların kıymeti yoktur"

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması çerçevesinde açıklanan ikinci iddianamede "Kıbrıs faaliyetleri" başlığı altında yazılanların "hiçbir kıymeti ve hukuki değeri olmadığını, kendisinin de suçlu değil mağdur olduğunu" söyledi.

Başbakan Soyer'in, kendisi ve eski başbakanlardan UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkında başsavcılığa yaptığı inceleme başvurusunu düzelteceğini savunan Denktaş, "Söz konusu belgenin Ergenekon ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ben o raporda suçlu değil mağdurum, suçlamalar maksatlıdır" dedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?